IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как милиони иранци заобикалят интернет цензурата?

Протестиращите търсят алтернативни начини за свързване

22:02 | 12.01.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Новата офанзива на Иран срещу социалните мрежи показва признаци на отмъщение. През последната седмица и половина властите в Техеран насочиха полицейските си дейности в интернет, като част от усилията си да спрат най-големите протести в страната от 2009 г. насам, пише Wall Street Journal.

Но всичко това кара милиони иранци да използват технологични инструменти, които могат да им помогнат да избегнат цензурата, сочат активисти и разработчиците на въпросните инструменти. Някои от опциите привличат три или четири пъти повече уникални потребители на ден, отколкото са били те преди налагането на интернет цензура, което потенциално отслабва усилията на правителството да контролира достъпа до информация онлайн.

“Докато отворят очи, правителството ще е загубило контрола над интернет”, коментира Мехди Яхянеджад, изпълнителен директор на NetFreedom Pineers, базирана в Калифорния неправителствена организация, която е силно фокусирана в Иран и разработва образователни инструменти и такива за свобода на информацията.

Официален представител на мисията на Иран към ООН не е отговорил на запитването за коментар.

В последните дни Иран заяви, че е имало публични демонстрации срещу режима. Протестиращите са използвали социалните мрежи, за да разпространят информацията или да покажат доказателства за протестите, както направиха и хората по време на Зеленото движение през 2009 г.

През въпросната година Иран блокира основните социални мрежи като Twitter и Facebook. Този път криптираното приложение Telegram, което е широко използвано в Иран, се превърна в един от основните информационни инструменти на протестиращите. Иранците използват Telegram, за да споделят информация за демонстрациите и видеа от събитията.

В края на декември Иран блокира Telegram. В резултат на това иранците се насочиха към редица инструменти за заобикаляне на забраните. Свалянията на подобни решения нараснаха след хода на правителството, сочат данни, събрани от ASL19, базирана в Торонто лаборатория, която помага на хората в Иран да получат достъп до информация.

“Когато Telegram беше блокиран, имахме голям тласък”, коментира Майкъл Хул, съосновател на Psiphon, базирана в Торонто фирма, която прави едно от тези приложения. PSiphon твърди, че броят на уникалните потребители дневно в Иран е скочил от около 3 млн. до над 10 млн. на 1 и 2 януари тази година, на фона на протестите, като сега остава около 8 млн.

“Когато правителствата правят подобни неща, те са нашият най-добър маркетингов инструмент”, коментира той.

Приложението Psiphon работи отчасти като пренасочва и скрива потребителския трафик чрез доставчици на облачни услуги.

Адам Фиск, основател на Lantern, друго популярно приложение, което се ползва предимно в Китай, тази седмица обяви, че ще премахне всички ограничения за потребителите в Иран. По този начин ще им позволи да влизат в забранени сайтове и да използват забранените услуги без ограничения. Глобалните потребители на приложението са скочили четирикратно, след като Telegram е блокиран, като почти целият ръст се дължи на Иран, посочва Фиск, чиято фирма Brave New Software е базирана в Лос Анджелис.

Инструментите за заобикаляне, някои от които са получили финансиране от правителствени програми на САЩ, датиращи от 2000 г., стават все по-сложни през последните години. Това доведе до надпревара с властите, на фона на репресиите на правителствата в Китай и Турция.

Властите обикновено не са склонни да спрат целия вътрешен достъп до интернет, но властите могат да наредят доставчиците на интернет да прекратят достъпа до някои услуги. Те могат да блокират или ограничават достъпа до определени адреси или да забавят много скоростта на сваляне, така че това прави интернет невъзможен за ползване.
Инструментите за заобикаляне използват различни методи за преодоляване блокирането на конкретни услуги.

И все пак проблемите могат да продължат. На 31 декември потребител на Twitter написа, че интернет връзката е бавна, а Psiphon често губи връзка.

“Достъпът ми до вътрешни уебсайтове обаче не се е променил изобщо”, писа потребителят, който твърди, че се намира в Техеран.

Като цяло новите инструменти дават на потребителите достъп до Telegram, твърдят активисти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още