Свръхрегулациите, новите технологии и нерегулираната конкуренция са сред най-сериозните предизвикателства пред финансовите пазари днес. Във времена, в които информационните технологии имат сериозно влияние върху ефективността на финансовия сектор, технологичният прогрес е ключов за развитието на финансовата система и капиталовите пазари.
Технологиите променят нашия бизнес. Това заяви Пако Ибара, ръководител „Пазари“ в Citi по време на изложение на технологии и иновации във финансовата сфера* на Citigroup, което се проведе през ноември в „технологичния“ център на Лондон Канари Уорф и където бяха представени някои от най-новите и съвременни технологии и инструменти за подпомагане на търговските потоци в световен мащаб.
По време на изложението бяха представени и последните събития в областта на базите данни, роботиката и автоматизацията на процесите и как тези технологии могат да бъдат използвани за подобряване на клиентския опит.
Цифровизацията на капиталовите пазари е добре познат феномен, припомнят експертите на Citi. Те цитираха данни на изследователската фирма Greenwich Associates, според които делът на европейските акции, търгувани по електронен път, представлява 13% от общите потоци през 2007 г., а 10 години по-късно делът на електронно търгуваните акции в Европа достига 37%.
Двигател на промените
„Това, което виждаме днес, е коренна промяна както в обема пари, които се инвестират в технологии, така и в темпа, с който тази промяна се случва. Клиентите искат да общуват с нас по електронен път и то през всички етапи на една сделка. Това означава огромно разнообразие от платформи за управление на много различни активи", обясни още Ибара.
Той добави, че заедно със завишените изисквания на клиентите, компаниите трябва да се съобразят и с редица фактори, като например непрекъснато променящите се правила, а също и постоянния натиск върху банките да станат по-ефективни.
Според експертите на Citi интегрирането на съвременни технологии, включително роботиката и облачни услуги, заедно с преминаването на клиентите към услуги на мобилни устройства се очаква да генерира икономии за над 1 милиард долара на ниво франчайз до 2020 г.
По думите на Пако Ибара регулирането е един от стимулите за засилване на автоматизацията и прозрачността.
"Регулаторните изисквания могат да стимулират иновациите", заяви и Хавиер Диас, който се занимава с разработването на платформата за валутна търговия на Citi.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.