Когато говорите с чатбот с изкуствен интелект, кой смятате, че пише отговорите, които получавате? Със сигурност има алгоритъм, който се крие зад кулисите, но самите фрази са събрани от хора. За целта технологичните компании създават екипи от писатели, драматурзи и поети, за да им помогнат в писането на фрази, които не звучат сякаш са създадени от машина, пише Quartz.
Джонатан Фостър, мениджър на редакционния екип на Cortana в Microsoft, оглавява 22 автори от цял свят, които помагат за развиването на виртуалния персонален асистент. Фостър е работил като телевизионен и филмов сценарист в Холивуд (и продължава да пише сценарии), но твърди, че е очарован от предизвикателството да пише за въпросната технология.
Той и екипът му имат подробен набор от принципи, които определят облика на Cortanа.
„Тя не е словоохотлив тинейджър, тя е професионален асистент“, коментира той. И като такава Cortana е позитивна, без да бъде наивна, като дори има черен хумор.
"Нюансите на това, което един писател може да направи, понякога изглеждат много по-елементарни отколкото всъщност са“, твърди Фостър. „Разговорите изглеждат прости, защото ги водим всеки ден, но когато трябва да ги напишете в логична последователност, която не звучи зле, е необходима нов вид експертиза“.
В екипа на Фостър влизат поети, драматурзи, писатели и автори на детски книги. Те не се опитват да убедят потребителите, че Cortana е човек, а по-скоро да покажат ясно, че това е изкуствен интелект. Когато се стигне до трудни и спорни въпроси, като например изборите, екипът на Фостър трябва да избегне отблъскването на потребителите. Ето защо Cortana предлага тези теми да останат за дискусии с реални хора.
В други области Cortana има категорични възгледи. Фостър твърди, че неговият екип е променил позицията си относно любимия филм на Cortana например.
„Използвахме по-разпространеното „Нямам мнение за това“. Но когато видяхме, че хората питат, разбрахме, че те наистина искат да знаят кой е любимият ѝ филм“, обяснява той. Така екипът избира „Стар Трек“, който подчертава нейния научнофантастичен образ.
Писането за технологични компании може да бъде по-ангажиращо от създаването на скрипт за чатбот. Нейтън Филипс, драматург и съосновател на творческа агенция в Ню Йорк, е работил с Intel, бил е сътрудник на Google Creative Lab и е участвал в други технологични проекти. Сред задачите му е било създаване на преживяване в добавена реалност, включваща риби, които ядат 3G и Wi-Fi вълни, които ни заобикалят, правейки ги видими, докато ги ядат. Освен това е работил по интерактивен билборд и интерактивен документален филм, който създава история, базирана на отговорите, които зрителят дава на дадени въпроси.
Филипс и Фостър посочват, че писането за технологични компании може да има значително влияние. Потребителите откликват емоционално, когато говорят с изкуствен интелект, твърди Фостър. Писателите пък оформят слой от технологична информация, който до голяма степен е невидим за хората. Филипс твърди, че приложенията за изпращане на съобщения като WhatsApp ще стават все по-умни, ще знаят повече за самите потребители и как да им отговарят.
преди 8 години Аха , Инвестор също трябва да си наемат ...да поогладят софтуера на Дюти Фри . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години като си нямат собствен, наемат изкуствен :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години " Компаниите наемат писатели и поети, за да работят с изкуствен интелект"- Друго си е да работиш с естествената си тъпотия. Примери да искаш. И издънки тоже.Абе, трагедия.- Йеби га. отговор Сигнализирай за неуместен коментар