Дните, в които големите американски технологични компании могат лесно да уредят плащането на по-малки данъци в Европа, са към своя край, пише в свой анализ Bloomberg.
От десетилетия компании като Apple, които генерират значителни приходи в чужбина, се насочват към Ирландия, Холандия и Люксембург, където разчитат на гъвкавите фискални режими, за да намалят данъците, които плащат.
Във вторник еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер изпрати най-силния сигнал, че Европа вече няма да позволява подобни стратегии, като обяви, че Apple трябва да плати 14,5 млрд. долара заради данъчната си сделка с Ирландия.
"Всяка глобална компания, която трябва да плаща данъци на отделните страни в Европейския съюз (ЕС), сега трябва да погледне назад и да се запита дали някои от нейните споразумения не могат да бъдат обект на подобни атаки“, коментира Томас Кук, професор в McDonough School of Business в Джорджтаун.
По думите му това е първият сигнал от този род, а ще видим още през следващите месеци.
Вчера ЕК разкри, че Apple е сключила споразумение с ирландското правителство, което е позволило на компанията да плаща по-ниски данъци върху продажбите си в Европа. Комисията обяви, че Apple е получила незаконно по-благоприятно данъчно облагане, което ѝ е позволило да плаща данъчна ставка върху европейската си печалба в размер на 1% през 2003 г. до 0,005% през 2014 г. (Стандартната ставка на корпоративния данък в Ирландия е 12,5%, за компаниите от производствения сектор е 10% - бел. ред.) Apple и Ирландия обявиха, че ще обжалват решението.
По-големи усилия
И все пак ходът на Вестагер е част от по-големи усилия за затварянето на вратичките, които европейските регулатори дават на чуждестранните корпорации. Alphabet, компанията майка на Google, също се е възползвала от данъчния режим в Ирландия чрез т.нар. „Двоен ирландски“ механизъм за спестяване на милиарди от данъци върху международната си печалба.
Amazon.com използва подобен процес, за да изпраща печалбата си в Люксембург. Американската компания за електронна търговия заяви на властите в Европа, че интелектуалната собственост върху нейната платформа за пазаруване е изключително ценна, което оправдава милиардите необложени приходи, които е прибрала, откакто е прехвърлила технологичните си активи в Люксембург преди десетилетие.
В САЩ тя омаловажи стойността на същите активи, за да обясни защо е платила толкова малко данъци за лицензирането им. Това предизвика разследване от двете страни на Океана и доведе до промяна на политиката на компанията през 2015 г., като тази практика до голяма степен беше елиминирана.
Повече по темата можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.