Осем от най-големите технологични компании в САЩ са спечелили общо 69 млрд. долара извън страната през миналата година, въпреки че предприятия в други индустрии усещат натиск да изтеглят част от бизнеса си обратно вкъщи.
Печалбите на Microsoft Corp, Apple Inc, Google Inc и пет други технологични фирми вече възлизат на повече от една пета от 2,1 трлн. долара, които американските дружества спечелиха в чужбина, показа изследване на Bloomberg News сред 304 корпорации. Общият размер на печалбите на дружествата извън САЩ е скочил с 8 на сто спрямо предходната година, въпреки че 58 компании са представили по-слаби отчети.
Покачването на печалбите има обаче и друго обяснение освен доброто представяне на дружествата – по-ниските данъци в чужбина. Реакция в тази връзка имаше и от кабинета на президента Барак Обама и американските законодатели, които виждат шанс да привлекат тези средства обратно в страната и по този начин да увеличат постъпленията в държавната хазна. Въпреки всичко това усилието на Вашингтон изглежда е в застой в момента и няма признаци, че технологичните компании ще върнат печалбите си обратно в САЩ, докато Конгресът не им предостави някакви стимули да го сторят.
"Просто няма смисъл (компаниите – бел. ред.) да репатрират (печалбата – бел. ред.) и плащат значителен данък върху нея", каза Джоузеф Кенеди, старши сътрудник в изследователската група Information Technology and Innovation Foundation, чийто Борд на директорите включва мениджъри от Microsoft и Oracle Corp.
В началото на февруари Обама обяви, че планира да наложи нови данъци в бюджета за фискалната 2016 г. Обект на новата данъчна тежест ще са именно трилионните печалби, събрани в чужбина от американски компании до момента. Очаква се да има и нов подход към събирането на данъци върху печалби от чужбина в бъдеще.
Президентът поднови продължаващия от десетилетия дебат за компании, които избягват данъци. Планът му цели да затвори "вратичката", която позволява на компаниите да не плащат данъци върху печалбата си, която е в чужбина. Очаква се предложението му да срещне сериозна съпротива от страна на Републиканската партия.
Обама възнамерява да въведе еднократен 14% данък върху изчислените на 2,1 трлн. долара печалби, които са събрани в чужбина от международни компании като Microsoft Corp, Apple Inc, Google Inc. В момента тези приходи би трябвало да се облагат при ставка от 35%. Много компании избягват това чрез „вратичката“, която им позволява да избегнат американското подоходно облагане върху активни приходи, които не са вкарани обратно в САЩ или репатрирани не подлежат на облагане.
Изследването на Bloomberg обхваща 304 големи базирани в САЩ компании, които са длъжни да докладват ежегодно колко дължат като данъци извън страната за постигнатите печалбите. Анализът започва с корпорациите в състава на S&P 500 и изключва чисто вътрешни фирми, агенции за недвижими имоти, инвестиционни тръстове и дружества със седалище извън САЩ. Включва се последните годишни доклади на компаниите, много от които са подадени през последния месец.
преди 9 години не баце не им тряят да вдигат данъците на хората, просто да вземат кинтите на богаташите. А правителството им го е правило и то не веднъж поне така казва историята. И са изведнъж клекнаха е тва кво е ?? Вместо да трепат Сирия и Арапите пращат си флотовете при тея офшорки изгърбват ги там и си прибират парите..... Те ако думнат офшорките дълга им ше е уреден и пак са *** бело ама кат са *** ше потънат от алчнотия. Прибират парите на богатите, не праат две години войни и даже ше са на плюс гаранте :)) !!! И долара ше продължи да си властва отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ама баце тряя правителството да ги принуди бе, те за кво са там за чанта ??? То в тоя САЩ квот кажат фирмите и банките и тва става е за кво е тва правителство ?? To e направо излишно ... А икономиката им не е чак толко "колосална" тя, че е голяма голяма ама като политиците са им бастуни и не могат да се опраат с някви си фирми и корпорации, кво да се прай отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тука баце ти бих плюса. Тр се намери начин това да се оправи. Плана на Обама в тази връзка ( писаха тук за него наскоро) ми се стори добро начало. Най лошото, е че това са напълно законни врътки. Та по тоя план се сещам, че ако го наложи ще вкара в хазната $2трлн за 10 г. Аз затова и много пъти съм ти казвал, че на щатите дълга е по скоро политически, а не икономически проблем. При тяхната колосална икономика, ако го приемат това, както и други данъчни промени - примерно повече косвени данъци, като ДДС и акцизи, ако продължат да свиват бюджетните дефицити.. дълга им може рязко да се свие рязко за 10 г макс. Но затова тр рязка промяна на полит. мислене там.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години и Конгреса няма кви стимули да им предлага и да им се моли, а тряя да ги принуди иначе няма стане раотата ..... Както гърбят чуждите така да изгърбят и своите. Ако не им отърва на компаниите вън от кораба да нямат право американци или фирми да си цакат данъците в офшорки и айдеее ей обратно парите в хазната им. Тамън ше имат за повече пушки .... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Големите американски компании, като Google, избягват целенасочено плащането на данъци в САЩ поради високите данъчни ставки.----------------------------------------------------------------Гоше за тва САЩа никога няма да бъде като Австрията, скиваш ли ей за тва ти говорех ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар