„Индустрията се променя и ние обмисляме каква да е следващата ни стъпка,“ казва Мартин Оердер, шеф на Global Outdoor Systems в холандската Philips Lighting.
Електрическото улично осветление се появява за пръв път в европейските столици в средата на 19 век. Жителите на Париж и Лондон се възхищават на озарените нощни улици, въпреки че светлината е толкова ослепителна, че лампите е трябвало да бъдат монтирани на високи кули. През 1979 г. системата се появява и в САЩ, където първото улично осветление заработва в Кливланд. Оттогава досега Америка се опитва да освети всяка улица, бензиностанция, склад и сграда.
Днес в Щатите има около 60 милиона от най-популярните високи улични лампи, разпръскващи оранжево-розова светлина в тъмната част на денонощието, която осветява не толкова пространството под себе си, колкото нощното небе. 40% от средната сметка за ток на града отива за улично осветление, като изчисленията показват, че половината от тази сума отива за осветяване на небето. Прекомерното осветяване на външни пространства, сред които фасадите на бизнес и институционални сгради, коства около 3.5 млрд. долара на градската управа всяка година, сочи проучване на международната организация с нестопанска цел Dark-Sky.
Броят на истински тъмните места на Земята намалява значително. Светлинното замърсяване се увеличава с поне 6% всяка година в Северна Америка, показват сателитни снимки и компютърни модели, създадени от италиански и американски учени. Две трети от световната популация, сред които 99% от населението на САЩ и Европа, вече не са свидетели на истински тъмни нощи.
Сами по себе си излъчващите светлина диоди няма да разрешат проблема с разхищението на енергия и прекомерното осветяване. По-голямата част от сегашните LED продукти са по-ярки от старите лампи, а повечето от тях излъчват светлина в синия спектър, която вреди на производството на хормона мелатонин. Според Американската медицинска асоциация, цитираща едидемиологични изследвания, това може да доведе до увеличен риск от ракови заболявания, най-вече от рак на гърдата.
Идеята е да се използва по-малко светлина с внедряването на сензори за движение. В някои американски градове функционират наредби за ограничаване на ненужното улично осветление. Някои от тях се намират в Аризона, където са позиционирани няколко важни обсерватории, нуждаещи се от максимална тъмнина през нощта. Ибрахимиян, шефът на уличното осветление в Лос Анджелис, смята, че затъмняването може да доведе до обществено недоволство. Иначе казано хората ще започнат да обвиняват тъмните улици за пътните си инциденти например.
„Едно нещо остава валидно през всички тези години – колкото по-евтина става технологията за осветление, толкова повече я използваме,“ казва Скот Кардел, изпълнителен директор на Dark-Sky. “Повечето градове въобще не смятат, че управлението на светлината трябва да бъде приоритет.“
преди 6 години Бъдещето ни е в LED осветлението. Като всяко ново нещо и това се приема малко трудно - може би в известен смисъл и заради цената. Истината е, че първоначалната инвестиция е малко стряскаща, но простата математика показва, че тя се "избива" още през първата година година. Ако ви е интересно, тук сме писали още по темата - http://bgledfactory.bg/blog-article/6/kakvo-tryabva-da-znaem-predi-da-zakupim-led-osvetlenie.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И аз съм голям привърженик на лед осветлението, нямам търпение и тук да сменят уличните лампи. Даже миналата година писах точно на същата тема за няколко града, които изцяло са преминали на улично лед осветление - като Лос Анжелис, Копенхаген и други. Ако ви интересува може да я намерите тук: http://ledspotbg.blogspot.com/2013/12/ulichno-led-osvetlenie.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Преди време източногерманците бяха направили крушка която не беше възможно да изгори, доколкото знам сега е в музей. Защо я отхвърлиха , никой не разбра/ всъщност на едино от изложенията са им казали че ако се обурудва света с такива крушки, след време ще трябва да затворят завода отговор Сигнализирай за неуместен коментар