Електронната поща е “вълнуващо поле на свобода сред оградените пространства на социалните мрежи и останалите приложения за комуникация,” пише The Atlantic. Имейлът е лесен за използване, напълно отворен и вездесъщ, смята още авторът Алексис Мадригал. Според информацията средностатистическият човек прекарва 80% от работния си ден, използвайки електронна поща за важната си лична кореспонденция. Проучване на The Radicati Group показва, че през 2012 г. в света са били изпратени 144.8 милиарда електронни писма всеки ден. Простата аритметика показва, че общото годишно количество на съобщенията през 2012 г. е достигнало 38 трилиона! Имейлите процъфтяват.
Малцина биха определили електронните писма като нова технология. Те са сред нас от повече от 30 години, но едва през 90-те услугата се разрасна благодарение на оптимизациите в интернет инфраструктурата. Повечето потребители започнаха да използват активно електронни пощи преди 20 години, а за три десетилетия услугата почти не се е променила, поне що се отнася до сигурността.
Всеки мейл, който изпращаме, е несигурен по подразбиране. И докато Google и Yahoo предприемат положителни стъпки в опитите си да криптират трафика от информация, основните протоколи продължават да са все така уязвими в момента, в който натиснете бутона “Send”. Имейл адресът ви насочва съобщението до определен получател, но за момента не съществува начин да се отзове вече изпратено съобщение или същото да бъде криптирано. Всичко това се дължи на остарелия вече стандарт.
Имейлът процъфтява, но същото важи и за постоянния поток от гафове и скандали, провокирани от недостига на сигурност и контрол. Имейлът е несигурен още от създаването си. От разкритията на Сноудън до сайта Уикилийкс – почти всеки скандал, за който научаваме от новините, се дължи на информация, изпратена по несигурната електронна поща.
Един от чудесните примери в тази насока замесва името на инвестиционната банка Goldman Sachs, която преди няколко седмици погрешка изпрати имейл с деликатна информация за един от клиентите си на случаен имейл адрес в Gmail. Оказа се, че без да иска служител на банката е написал погрешен домейн в края на имейл адреса – вместо @gs.com чиновникът е изписал по навик @gmail.com. Самото съобщение съдържало толкова важна информация, че от Goldman Sachs предприеха съдебни действия, за да накарат Google да изтрие писмото от сървърите си.
Едва през този месец Службата на комисаря по информацията на Англия повдигна въпроса, че некриптираните имейли са недопустим риск за неприкосновената лична информация.
На ниско ниво всеки, който използва електронна поща в ежедневието си, осъзнава дебнещото неудобство от това да изпратиш неподходящо съобщение на грешен реципиент. Всеки знае какво се случва, когато някой по невнимание изпрати мейл към голяма група от хора, които не бива да виждат написаното. Въпреки всичко обаче продължаваме да използваме традиционния имейл за личната си и професионална кореспонденция.
Изпращането на некриптиран мейл с тайна или смущаваща информация през 2014 г. е сравнимо с използването на споделени телефонни линии, които всички помним от миналото. Разликата е в това, че сега е много по-опасно. Едно е съседът ти да чуе какво мислиш за него или за съпругата му, а съвсем друго е да изпратиш имейл с неудобна информация в 21 век, когато същата за секунди може да се разпространи и да достигне до милиони хора.
От горчивия опит на Goldman Sachs до университета в Оксфорд, от който случайно изтекоха електронни съобщения с прикачен списък с 50-те най-слабо представящи се студенти, някои от случаите с погрешно изпратени съобщения са добре известни. Огромна част от тях обаче остават скрити от публичното внимание. Въпросът е, че нито един от тези мейли не е трябвало да бъде изпращан. Затова експерти смятат, че ако всички се съгласим да използваме софтуерни инструменти, с които да надградим стандартните си мейл клиенти, ще разполагаме с повече контрол над информацията, която изпращаме и получаваме. И гафовете ще се превърнат в част от миналото.
Какво се случва сега? Когато пращате мейл, той се складира на нечий сървър под формата на обикновен текст. Един вид вие се доверявате на IT администраторите в компанията ви, както и на вашия доставчик на интернет, че няма да се изкушат да погледнат какво пише вътре. Когато ползвате електронната си поща никога нямате сигурността, че съобщението ви ще бъде прочетено само и единствено от получателя му. Още повече, че нямате възможност да оттеглите погрешно изпратен имейл.
Експерти в областта смятат, че се нуждаем от технология за постигането на по-голям контрол върху информацията. Когато съобщението бъде изпратено, то трябва да бъде криптирано и одобрено. Според експерти вече разполагаме с подобна технология. Имейлите трябва да се обновят, несигурните стандарти да се изхвърлят, а сигурността и неприкосновеността на личната информация да се превърнат в пироритет.
Имейлът се нуждае от спешен ремонт
Електронната поща е същата от 30 години насам, а това не говори добре за сигурността
10:45 | 20.09.14 г. 3Снимка: Ройтерс
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
-
Инфлацията на коледната трапеза в България се забавя, но надхвърля общата
-
Новината за сливането на Honda и Nissan тласна азиатските пазари нагоре
-
Биткойнът изпрати най-лошата си седмица след преизбирането на Доналд Тръмп
-
„Маркет линкс“: Ако изборите бяха днес, в НС щяха да влязат 7, а не 8 партии
-
Пазарите през 2024 г.: Инвеститорите се съсредоточиха върху САЩ
-
Nissan и Honda планират да се слеят през 2026 г.
-
Леонардо ди Каприо инвестира милиони в диамантения бум в Испания
-
Имотният пазар в Европа набира инерция с навлизането си в 2025 г.
-
Барселона откри иновативен начин да зарежда електромобилите чрез метрото
-
Колко ниско ще паднат лихвените проценти на ЕЦБ през 2025 г.?
-
Politico: Киев обвинява Словакия, че се облагодетелства от транзита на руски газ
-
След краха на Northvolt ЕС се обрича да остане зависим от Китай за батериите
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
Завръщането на "глупавите" телефони - новото предизвикателство пред Samsung и Apple
-
Рискът от спиране на електричеството нараства за мрежите в Северна Америка
-
Компании, инвестирали милиарди в придобивания, сега продават за жълти стотинки
-
Унгария договори дерогация и ще получава руски газ през българската "тръба на дружбата"
-
"Технологичен дуел": дронове с картечници атакуваха руски позиции в Харковска област
-
НЕК "подслади" поръчката за ремонт на две турбини на ПАВЕЦ "Чаира"
-
Британски фирми съкращават работни места с най-бързия темп от Световната финансова криза
-
Volkswagen се приближава към сделка, която ще предотврати закриването на заводи
-
Русия започва да разчита все повече на севернокорейската военна индустрия
-
Британци подаряват жилищата си в опит да избегнат по-високите данъци
-
Русия изпрати 4 ракети "Кинжал" по енергийни обекти в Украйна, всички премнаха през ПВО
-
Revolut е изправена пред ново дело, след като измамници откраднаха 700 хил. евро
-
Германски пенсионери намират евтино убежище в недружелюбната към мигранти Унгария на Орбан
-
Завръщането на "глупавите" телефони - новото предизвикателство пред Samsung и Apple
-
Дрон атакува областта, откъдето беше изстреляна ракетата "Орешник"
-
Русия неволно даде насоки какви са загубите ѝ в Украйна
-
Жилищният пазар в България вече проявява склонност да надценява имотите
-
В Украйна чакат удар с "Орешник", трета нощ липсват руски ракети и дронове
Коментари
Финанси виж още
-
Новината за сливането на Honda и Nissan тласна азиатските пазари нагоре
-
Пазарите през 2024 г.: Инвеститорите се съсредоточиха върху САЩ
-
Петролът поскъпва на фона на охлаждането на инфлацията в САЩ*
-
Колко ниско ще паднат лихвените проценти на ЕЦБ през 2025 г.?
2 -
Вуйчич от ЕЦБ: Намаляването на лихвените проценти ще продължи и догодина
3 -
Акция на седмицата: „Еврохолд България“ АД
преди 10 години Имах предвид Darkmail, не Flowmail. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Друго решение за изпращане на електронни писма, при което се криптират и метаданните: Bitmessage. Може (и трябва) да се комбинира с OpenPGP за по-голяма сигурност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Решението се нарича OpenPGP. Има и други решения, но това е едно от най-лесните. Само трябва да се внимава да не пишете чувствителна* (конфиденциална) информация в subject на писмата. Имайте предвид и, че метаданнните не са криптирани (от кого се праща писмото, на кого се праща, кога се праща и полето subject).Проблемът е, че на повечето хора не им пука.Друго решение в процес на разработка - Flowmail. * Sensitive information означава не чувствителна информация, а конфиденциална (тайна, деликатна) информация. Пишман преводачите превеждат sensitive без да мислят - просто гледат първото значение на думата в речника, а не се сещат да погледнат последното и да помислят има ли логика информацията да има чувства (да бъде чувствителна). отговор Сигнализирай за неуместен коментар