Всичко започна в средата на юли, когато международните медии гръмнаха с информацията, че Рупърт Мърдок и неговото филмово студио 21st Century Fox са предложили 80 млрд. долара за придобиването на конкурентното Time Warner. След излизането на информацията анализатори и експерти се въодушевиха, че евентуално сливане от такъв мащаб би обединило огромен брой влиятелни медии, студиа студиа и продуцентски къщи, включващ CNN, HBO, Warner Bros, 20th Century Fox и Fox News.
От Time Warner обаче не приеха особено радушно офертата на Мърдок, определяйки подходът му за "враждебен". От студиото отказаха по-нататъшни преговори с 21st Century Fox.
Ухажването от страна на Fox продължи, но непоклатимата позиция на Time Warner накара някои анализатори да се замислят дали наистина придобиването е неизбежно.
“Мисля, че постигането на споразумение няма да е толкова лесно, колкото изглеждаше първоначално,” коментира дни по-късно Майкъл Нейтънсън от анализаторската къща MoffettNathanson. “Смятам, че хората подценяват твърдостта на ръководството и Управителния съвет на Time Warner.
Появиха се и предположения от експерти в сектора, че маневрите между двете компании ще зачестят след обявяването на тримесечните резултати пред акционери. Предположението се дължеше на факта, че този път стандартната процедура щеше да бъде напрегната, заради необичайната интрига около евентуалната сделка. Очакваше се двете ръководства да отговарят на въпроси, свързани с намеренията си към другата компания.
Точно при обявяването на финансовите резултати на компанията си Рупърт Мърдок изненадващо оттегли офертата си и се отказа от преследването на Time Warner. На 5 август главният изпълнителен директор на Time Warner - Джефри Бюкс, получи мейл, в който Мърдок пише: "От името на нашия управителен съвет и висшето ни ръководство, Ви уведомявам, че оттегляме офертата си за придобиване на Time Warner, като това влиза в сила незабавно."
Изненадващото съобщение разби на пух и прах предположенията на анализатори, че в идните седмици се очаква енергията на официалните лица от 21st Century Fox и Time Warner да бъде концентрирана в спечелване на подкрепата на едрите акционери, които да одобрят сливането на двата гиганта.
Говореше се, че категоричният отказ на Time Warner да участва в преговори с 21st Century Fox е просто начин компанията да си вдигне цената. Евентуално финализиране на най-голямата сделка в сектора през последното десетилетие, щеше да е от полза и за двете страни.
Time Warner бе замесена и в последното голямо сливане в индустрията. Компанията се съюзи с AOL по време на пика на dot-com балона, което донесе само негативи за студиото. Именно лоши спомени като тези вероятно са една от причините за упорството на компанията срещу предложението на Fox, както и за последвалото пропадане на сделката.
Както неминуемо се случва при опитите за придобиване, нито една от страните не искаше да изглежда твърде нетърпелива за постигането на споразумение.
Хронология на едно милиардно ухажване
Защо Рупърт Мърдок се отказа от сделката на живота си
12:05 | 10.08.14 г.
Собственикът на 21st Century Fox пристига във Върховния съд на Ню Йорк за развода с бившата си вече съпруга в края на 2013 г., Снимка: Ройтерс

напиши коментар
-
S&P 500 се покачи за четвърти пореден ден и записа 4% ръст за седмицата
-
Българският текстилен бранш губи в конкуренцията с евтините стоки от Азия
-
Световната банка понижи рязко прогнозата си за ръста на БВП на България през 2025 г.
-
Ще натежат ли икономическите притеснения върху резултатите на авиокомпаниите?
-
МВФ очаква България да влезе в еврозоната през 2026 г.
-
Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
Вътрешни лица са продали акции на компании от САЩ за милиарди през първото тримесечие
-
Експерт: Датата 1 януари 2026 г. изглежда все по-реалистична за влизане в еврозоната
-
Американците са плащали най-високите цени за покупка на имот в Испания
-
"Разводът" със САЩ заради митата напомпва търговския излишък на Китай до 103 млрд. долара
-
Украинските F-16 не са готови за въздушен двубой с модерните руски изтребители
-
„ЗАД ДаллБог Живот и Здраве“ е най-голямата застрахователна компания към края на 2024 г.
-
10 г. по-късно строителството на най-високия изоставен небостъргач в света ще бъде възобновено
-
Русия вече чака съществено по-евтин петрол, но запазва позитивизма за икономиката си
-
Западните компании трябва да платят висока цена за завръщане в Русия
Коментари
Финанси виж още
-
S&P 500 се покачи за четвърти пореден ден и записа 4% ръст за седмицата
-
Европейските пазари затвориха на зелено, FTSE 100 удължи най-добрата си серия от 2019 г.
-
SOFIX и BGBX40 постигнаха по 0,35% ръст за седмицата
-
Приходите от продажби и аренда на "Адванс Терафонд" намаляват през първото тримесечие
-
Кредитирането в България забавя леко ръста си през март
-
Азиатските пазари завършиха последния ден от седмицата с повишения