IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мистерията на Apple за 160 млрд. долара

Технологичният гигант разполага с огромни парични запаси, които се увеличават постоянно

18:18 | 02.02.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Изпълнителният директор Тим Кук по време на представянето на новите модели iPhone 5C. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Изпълнителният директор Тим Кук по време на представянето на новите модели iPhone 5C. Снимка: Ройтерс

Тримесечните разходи за наука и развойна дейност на Applе наистина растат по-бързо в сравнение с паричните й позиции. Разходите за НИРД скочиха със 75% от първото тримесечие на 2012 г., за да достигнат 1,33 млрд. долара през същото на 2013 г.. Паричните средства нараснаха с 62% на годишна база.

Може би Apple заделя средства, с които да осъществи масови покупки. Донякъде това се случи, когато през 2013 г. компанията обяви 15 придобивания. Половината от тях бяха насочени към подобрение на картографските услуги и само три от тях предполагаха за възможен пробив в областта на потребителската електроника – старт-ъпът Matcha.tv, Passif Semiconductor – който може да помогне на Apple да произвежда преносимо устройство, както и придобиването на израелския разработчик на сензори PrimeSense.

Въпреки че дейността по сливания и придобивания не е нещо необичайно за Apple, то тя не е особено скъпа, ако я сравним с тази на Google, например. Покупката на PrimeSense за 345 млн. долара бе сделката на годината за американската компания.

Защо тогава Apple се нуждае от повече кеш, достатъчен да покрие производствените и оперативни разходи за цяла година? Най-простият отговор би бил - Apple просто разполага с много пари, които не знае как да използва, а една инвестиция на финансовите пазари – 114,7 млрд. долара са под формата на ценни книжа – би осигурила една по-висока възвръщаемост от обратните покупки на акции.

Другият отговор би бил, че мениджмънтът е несигурен относно перспективите пред компанията. Успехът на Apple зависи основно от iPhonе. За първото фискално тримесечие продажбите на мобилните устройства съставляват 56,4% от приходите. Въпреки впечатляващите продажби в развиващите се пазари, които Кук спомена на пресконференцията по повод отчета – 76% годишен ръст в Латинска Америка, 115% в региона на Централна и Източна Европа и 65% в Близкия изток и Африка – Applе расте по-бавно на тези пазари в сравнение с конкуренцията. През 2013 г. всъщност продажбите на устройства в Северна Америка са намалели.

Въпреки новите проекти – преносими устройства, иновативна телевизия, осъществяване на плащания през мобилния телефон – са в процес на разработка. Никой ме може да каже как ще се възприемат от пазара. Някои биха се нуждаели от увереността на Стийв Джобс, за да кажат категорично, че ще променят света вместо да паднат духом. Именно Джобс беше този, който стартира трупането на кеш. Може би би било несправедливо да поискаме от неговите наследници да спрат процеса, поне докато не съчетаят успеха си с този на революционния гуру.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:03 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още