IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Неизказаните въпроси около случая Сноудън

В продължение на седмици в света бушува недоволство заради шпионажа на САЩ. Но това е и лицемерие – защото това същевременно защитава и Европа

08:36 | 04.07.13 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Какви граници може да се преминат, за да се гарантира сигурността на западния свят? <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Какви граници може да се преминат, за да се гарантира сигурността на западния свят? Снимка: Ройтерс

Светът обича предателството, но не и предателите. Истинността на тази крилата фраза съвсем болезнено почувства и разкривателят на американската държавна програма за шпиониране при безсмислено му търсене на убежище Едуард Сноудън. Особено европейските страни, включително и Германия, не показват склонност да предложат безопасно убежище на предполагаемия герой в борбата за граждански права, пише в свой анализ Die Welt.

Възмутената реакция, която предизвика в Европа разкриването на широко разпространената практика за наблюдение на американската Агенция за национална сигурност NSA, е несъвместима с готовността за сътрудничество с лицето Сноудън. 

А това несъответствие ясно показва, че възмущението, които сега владее Европа, в значителната си част е просто лицемерие. Всеки, който някога подробно е разглеждал практиката на разузнавателните агенции, вече е наясно, че жаждата им за информация никога не се е спирала от нещо или някого.

Още преди девет години едно предаване на германската държавна телевизия ARD акцентира подробно върху шпионските дейности на NSA в Германия. Това от своя страна не доведе до скандал, сравним с настоящия. При това, тогавашното твърдение, че американската служба подслушва германските интернет точки за обмен, до момента не се доказа, но обвиненията на Сноудън, че германските потребители се подслушват, се приема от обществото като неопровержима истина, тоест като истинско откровение.

Може би именно романтичната аура на случая Сноудън помогна за това неговите откровения да получат такава извънгабаритно внимание, че човек би могъл да си помисли, че САЩ са обявили война на цяла Европа. Но когато журналистите предоставят прозрения към света на разузнаването, това не прави такова силно впечатление, както появата на "вълк единак", чието съществуване едва ли не се осмисля с откриването на една чудовищна истина, пише още в анализа си за Die Welt Рихард Херцингер.

И преди имаше внезапно появяващи се под светлината на прожекторите лица, които преобърнаха колелото на историята – като шпионинът Клаус Фукс, който предаде формулата за атомната бомба на Съветския съюз и по този начин промени целия световен ред.

Последна актуализация: 03:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 2
stoiloff
преди 11 години
На сноудън трябва да се даде нобелова награда! А сащъ да се обяви за най-голямата терористична организация в света! Не жителите на страната! НЕ! А скупщината от *** - политици,магнати,фед,и всичките и тайни служби!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
bigi
преди 11 години
Не ми хареса статията. Оценявам това, което направи Сноудън като положително и продължавам да мисля, че истината трябва да се казва. Лицемерието е във всичките държави, на които САЩ негласно дърпа конците, което си проличава от факта, че не му дават политическо убежище.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 1
Натрий
преди 11 години
Демек трайте си, защото като ви подслушваме осигуряваме вашата собствена сигурност. Това добре. Ама някак си е гадно на Иванчо и Мария да им бъде записан целия живот всички покупки, здравен статус, движение из страната и света и то за много години, за да сме сигурни, че са добри граждани. Кой печен шпионин ще тръгне да говори през телефонната мрежа? Може би това е идеята на целия случай Сноудън: Да се разбере, че стандартните начини за комуникация са на ухо, за да се затрудни използването им за нечисти дела. Един вид да си знаем, че по телефона не трябва да се говори срещу правителствата. Да се насади страх. Като започнем да се самоцензурираме контролът и властта над гражданите ще стане още по-лесен. Казват, че в името на доброто са направени най-големите злини. Айде, поздрави на анализаторите, които ще обработят този пост ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още