За намиращия се вече над седмица в московското летище информатор Едуард Сноудън ситуацията става все по-мрачна. С надеждата за политическо убежище в Еквадор 33-годишният американец, който направи обществено достояние тайната програма за подслушвания на американската агенция по сигурността NSA и затова е издирван от САЩ, избяга в Русия. В неделя обаче еквадорският президент Рафаел Кореа намекна за отказ от първоначалния си ангажимент за предоставяне на убежище.
Както съобщава Associated Press, според Кореа всичко сега е в ръцете на руските власти, които следва да решат дали Сноудън може да пътува до еквадорското посолство в Москва, за да кандидатства за убежище.
Новото отдръпване на Еквадор е може би следствие от дипломатически натиск от страна на САЩ. Високопоставени американски представители, включително и вицепрезидентът Джо Байдън, предупредиха правителството в Кито за евентуално влошаване на икономическите отношения, ако страната предостави убежище на Сноудън. В латиноамериканската страна американският долар е официална валута, а 40 процента от произведените стоки са за износ в Съединените щати. Петролът прави 80 на сто от износа на Еквадор за САЩ, следван от значителни количества риба и миди, банани и цветя.
Какво точно е казал вицепрезидентът Джо Байдън на президента на Еквадор Кореа в разговор по телефона, служители на Белия дом не издават. Но вътрешни източници от правителството твърдят, че правителството на САЩ е заплашило с икономически санкции страната, за да принуди Кореа да сътрудничи. Затова и лидерът на Еквадор може би се е загрижил за икономическите разходи за страната му, ако тя предостави убежище на Сноудън.
САЩ оказват натиск и над Русия. Вторият най-важен дипломат на САЩ, заместник държавният секретар Уилям Бърнс, е водил преговори с руснаците според добре информирани източници. Някога Бърнс е работи като посланик на САЩ в Москва. Както разказват запознати, Бърнс и държавният секретар Джон Кери са заявили съвсем ясно пред руското правителство, че то вече няма да може да разчита в борбата срещу тероризма и други наказателни дела на същата подкрепа от страна на Вашингтон, както в миналото, ако Москва предостави на Сноудън подслон.
Така, с бягството в Москва Сноудън утежни положението си. Той се е опасявал, че може да бъде арестуван в Хонконг и да няма достъп до интернет в арестантската килия. "Аз не мисля, че щеше да му пречи да бъде арестант, докато има интернет връзка", казва източник на Wall Street Journal.
Не е известно дали на международното летище в Москва Сноудън има достъп до интернет. В транзитна зона по принцип пътниците имат достъп до интернет и други средства за комуникация.
Междувременно германското списание Der Spiegel разкри, че американското разузнаване очевидно е шпионирало и органите на ЕС във Вашингтон. Също така в Германия ежемесечно се следят около половин милиард данни за телефонни разговори, електронна поща или SMS-и. Според Spiegel Съединените щати считат Германия за партньор, но и като цел за подслушване.
Материалът за подслушването бе посрещнат в страната със силно възмущение. В Германия федерални прокурори започнаха проверка за това дали по случая може да се образува дело. Еврокомисарят Вивиан Рединг заплаши, че преговорите за споразумение за свободна търговия между ЕС и САЩ може да бъдат замразени, ако медийните публикации бъдат потвърдени. "Партньорите не се шпионират един друг", заяви тя в Люксембург.
Според нова информация на британския вестник Guardian тайните служби са шпионирали и посолствата и консулствата на Франция, Италия и Гърция във Вашингтон и представителствата на тези държави в Организацията на обединените нации. NSA е инсталирала в посолства и агенции на ООН подслушвателни бръмбъри, съобщава в неделя на сайта си британският вестник, позовавайки се на документи на IT специалиста Сноудън. Като цяло в документите са назовани 38 страни, които са били следени, сред които личат имената на Япония, Мексико, Южна Корея, Индия и Турция.
Междувременно САЩ предложиха да коментират по дипломатически път разктитията. В допълнение следва да се проведат двустранни преговори със страните от ЕС, както и разговори между американските и европейските разузнавателни експерти, поясни директорът на Националната разузнавателна служба на страната.
А за Сноудън сега най-добре би било да се върне обратно в Хонконг и да подаде молба за политическо убежище към местната администрация или към Обединените нации, твърдят адвокати.
преди 11 години Аз пък съм учуден, че има учудени, че се подслушва. Ами нали това им е работата на всички разузнавателни агенции - да не би да са ги закрили, а аз да съм пропуснал...?! Смех на парцали... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години След последните разкрития, че САЩ са подслушвали и техните съюзници от ЕС, призиви за политическо убежище се отправят и от европейски политици. Направо са се самозабравили от Вашингтон. Интересно ще ми е да чуя реакцията на Меркел, Оланд и другите европейски лидери за ситуацията от последните дни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар