Изборът на Apple на отделните части "не е добър. Затова те трябва да продължат да купуват от Samsung", казва Майкъл Маркс. Предприемачът преподава в Станфордския университет в САЩ за веригите за доставки и е председател на борда на SanDisk, която осигурява чипове с памет за Apple. Развитието на технологичния сектор е оставило по-малко на брой големи компании, с които може да се работи, казва той. "Това породи някои от тези странни съюзи, защото изборът е силно ограничен".
Сделката на Apple с TSMC е крайъгълен камък. Калифорнийците отдавна искаха да произвеждат свои собствени процесори. През 2008 г. Apple пое производител на чипове, за да започне работа над разработването им. Но въпреки това компанията продължи да поръчва частите от Samsung.
Представители на TSMC казват, че двете компании са стартирали още през 2010 г. разговори за сътрудничество в областта. През 2011 г. председателят на TSMC Морис Чан се е срещнал с представители на Apple, за да обсъдят сътрудничеството в сложния процес.
Според мениджъри на TSMC Apple е имала две сериозни изисквания. Компанията е искала да инвестира в TSMC, или тайванците е трябвало да осигурят специално пространство за производство само на чипове за Apple. Според представители на компанията Чан е отхвърлил и двете изисквания. Той е искал да запази независимостта и гъвкавостта на своята производствена компания.
TSMC ще започне масовото производство на чипове в началото на следващата година. Компанията ще използва "20-нм" технология, която би могла да прави чиповете по-малки и по-енергийно ефективни.
Връзката между Apple и Samsung не е първата между две технологични компании, която се превръща в нещастен брак по сметка, след като и двата партньора минават в конкуренция помежду си. През 80-те години, в началото на PC революцията, производителят на чипове Intel се съгласи да сподели своята технология с AMD. По-късно AMD става пряк конкурент и Intel години наред се опитваше да спре сътрудничеството.
Samsung има основателни причини да поддържа жива връзката с Apple. Apple все още е най-важният купувач на компоненти на корейската компания. Анализатори твърдят, че пълното оттегляне на Apple ще натовари силно резултатите на Samsung.
През миналата година Apple е поръчал от корейците компоненти на стойност 10 млрд. долара, заяви Марк Нюман, анализатор в Sanford Bernstein в Хонконг. Това е значителна част от приходите в размер на 67 трлн. вона (59,130 милиарда долара), които Samsung прибира от продажбата на компоненти като чипове или екрани. Според Нюман доставките на процесорите за Apple, за които Samsung е единственият доставчик, през 2012 г. са достигнали обем от пет милиарда долара. „Ако Samsung загуби като клиент Apple, това ще има тежки последствия, тъй като Apple купува много от т. Нар. Non-Memory Chips на Samsung, казва той.
Сериозната връзка на Apple със Samsung датира от първия iPod в началото на 2000-те. Тогава iPod използва миниатюрни твърди дискове за съхранение на музика. Но Apple искаше да премине към чипове флаш памет, които са по-надеждни и консумират по-малко енергия.
Проблемът: флаш памет чиповете са по-скъпи, а цените им може да варират доста. И когато търсенето на iPod скочи до небесата, според вътрешни източници Apple е сключил сделката със Samsung, за да си осигури доставките. Първият iPod-Shuffle на Apple чип с флаш памет излезе на пазара през 2005 година.