Facebook – ще се осмели ли Зукърбърг да навлезе на пазара на хардуер?
2012 г. бе годината на първичното публично предлагане за Facebook. Догодина фокусът на компанията ще е върху продължаващата трансформация на социалната мрежа в бизнес, съсредоточен върху мобилните устройства.
През миналата година фирмата пренаписа мобилните си приложения, пусна мобилни рекламни продукти и промотира нови самостоятелни мобилни апликации, като например услугата ѝ за чат.
Конкурентите искат да знаят също дали или кога Facebook ще навлезе в бизнеса с хардуер. Зукърбърг публично опроверга слуховете, че компанията разработва Facebook телефон, като определи подобен ход като "погрешна стратегия". Според запознати с делата на фирмата обаче социалната мрежа работи тясно с производители на телефони като HTC за разработка на смартфони.
Очаква се компанията да засили и дейностите в сферата на търсачките. През този месец тя пусна нова мобилна услуга, която помага на потребителите да намират близки магазини чрез приятели и социалната мрежа.
Електронната търговия също ще става все по-важна за Facebook, която развива неотдавна стартиралия си бизнес, наречен Gifts. Платформата, която позволява на потребителите да изпращат стоки, ваучери за подаръци за Starbucks например, и бисквити на свои приятели, е заплаха за Amazon, особено като се има предвид, че мрежата от партньори на Facebook се разраства.
Amazon – атака срещу iPhone
За Amazon 2013 г. може да е годината на дългоочаквания смартфон на компанията. Фирмата за електронна търговия тества устройството с азиатските си доставчици и е възможно то да излезе на пазара още в началото на идната година, твърдят запознати.
Евентуален телефон на Amazon би засилил опита на фирмата с устройствата Kindle Fire HD и процъфтяващия ѝ бизнес с мобилни приложения, който в момента предлага над 60 000 приложения за Android.
Подобно устройство би могло да отнеме и част от пазарния дял на iPhone и да конкурира производителите на смартфони с Android, като Samsung например. Устройството на Amazon вероятно ще бъде евтино и ще се продава с ниска печалба, но ще засили приходите на компанията от продажба на стоки от сайта Amazon.com, както и на електронни книги, игри и апликации.
Amazon е по петите на Apple и на още един фронт: таблетите. Последната версия на Kindle Fire набира скорост и печели похвалите на критиците. Очаква се догодина фирмата да пусне още една евтина версия, която да задържи потребителите в екосистемата на компанията.
преди 11 години Може и да не са технологични компании, но са определено спекулативни финансови цели. Та за това редовно ги виждаме тук. Общо взето инвеститорите не разбират много то технологии и като им кажеш, че фейса минал на https на заглавната си страница, те купуват акциии щото било иновация разбииш ли. Нищо, че https съществува от 20 години а абв мина на него преди фейса да се появи. Та те така. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години На мен не ми е ясно какво търсят подобни статии в Инвестора. Първо, Google може и да мине за 'технологичен титан' в някоя области, но Apple определено не е такъв. Второ, войната между тези две компании е на полето на маркетинга, а не на технологиите. Би било интересно ако имате какво да кажете (преведете) по първата тема, но опитите да правите 'технологични' коментари само задръстват сайта с глупотевини. Не сте единствени, разбира се. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Съгласен съм с довода ви за Сири и асистентите. Но пак не разбирам какво точно критикувате в статията с поста си. Съгласен съм и с тезата ви, че изброените технологични блогове са ценен информационен ресурс, ползваме ги редовно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Привет.Сири и другите персонални асистенти далеч не са най-важната за момента функция на един смартфон, поради простата причина, че са с все още с доста ограничена функционалност. Вие да не би да използвате във всекидневието Сири, Гугъл нау или С войс? Поради тази причина да се извежда като основно краткосрочно конкурентно предимство Сири, мири и т.н. е несериозно.Отделно от това, какво пречи от WSJ също от време на време да проявяват некомпетентност?Ще си позволя един съвет, за подобни теми преглеждайте Gizmodo, Techcrunch, GSM Arena и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Привет. На критиката ще отговоря кратко - 1. Статията е преводна на Wall Street Journal, цитирани са неколкократно. Освен да ги обвиним в некомпетентност... 2. По отношение на Siri - какво точно не ви хареса в статията? Някъде пише ли, че е безгрешен асистент? Пише, че ще бъде подобрена, а нима няма нужда от подобрения? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Поредната статия за технологии на Инвестора с непрофесионални елементи... В случая със Сири, в момента Гугъл Нау от повечето технологични сайтове се признава за по-усъвършенстван персонален асистент. Попрочетете, преди да публикувате... отговор Сигнализирай за неуместен коментар