IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Apple напредва бавно в мобилните разплащания

Компанията изчаква конкурентите да преодолеят препятствията и след това атакува пазара

14:52 | 10.07.12 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Скот Форстал представя&nbsp;Passbook. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Скот Форстал представя Passbook. Снимка: Ройтерс

Така се появи и Passbook

Вътрешните доклади за вземането на решения в областта на мобилните плащания при Apple потвърждават заключенията на външните наблюдатели за общата стратегия на изчакване на Apple.

През миналата година в компанията започна сериозна дискусия за новата бизнес зона. Мениджъри и предприемачи обмисляха как биха могли да използват своето господстващо положение на пазара на хардуер, както и регистрираните си клиенти, за агресивен подход в сектора. Малко преди това Google е стартирала своята Android-базирана платежната система.

Според хора, запознати с въпроса, е сформирана малка група в Apple, която да разбере дали компанията да предложи нова услуга, която да интегрира различни методи на плащане в iPhone, или Apple да създаде своя собствена система за плащане.

Скот Форстал, ръководител на софтуерния отдел на Apple, намира идеята за интересна. Разработчиците от неговия екип са стартирали мозъчна атака за всеобхватно приложение, така че да се получи един съвършен виртуален портфейл.

При това се е обсъждало и дали директното плащане не трябва да бъде улеснено. Но тази идея скоро е била отхвърлена от разработчиците поради сложността, не на последно място и заради факта, че в противен случай компанията трябваше да създаде банка, казва човек, запознат с въпроса.

В същото време хардуерният отдел в Apple търси технология за безкасово и безконтактно плащане. Това включва Bluetooth версия, която изисква по-малко енергия и по-малък обсег на радиотехнологията NFC (Near Field Communication).

Технологията NFC позволява на потребителите да използват телефоните си за безкасово плащане на терминали. Тази технология вече се използва от Google Wallet. Microsoft също иска да се възползва от нея.

Служителите на Apple са патентовали някои от своите NFC идеи. Те са загрижени обаче за безопасността на технологията и същевременно се чудят, дали не биха могли да интегрират необходимия чип и новата антена в iPhone, без да се повлияе много на захранването на батерията.

Мениджърите от своя страна са обезсърчени от бавния темп на съоръженията в обектите за търговия на дребно с терминали с NFC възможности. Експерти прогнозират, че значителното покритие на мрежата може да отнеме от три до четири години.

В началото на тази година мениджърите на Apple се занимават лично с плановете. Според вътрешна информация някои от вземащите решенията са били разколебани. Главният финансов директор Питър Опенхаймер е питал дали няма по-нова технология за сигурност, която да се ползват чрез интернет, а не чрез NFC технологията. Шилер, маркетинг директор на компанията, изразява загриженост, че имиджът на Apple може да пострада от въвеждането на директно плащане с кредитна карта: клиентите на концерна може да го държат отговорен за евентуален лош опит с продавачите.

Накрая членовете на борда са гласували за орязана версия на Passbook, която сред разработчиците все още се нарича Wallet App.

След като Форстал представи приложението на конференцията за разработчици през миналия месец, анализаторите реагираха незабавно. Въпреки това не станахме свидетели на дъжд от критика. Наблюдатели на индустрията предричат, че Apple скоро ще предложи повече функции за плащане.

„Всъщност Apple има всичко в това приложение, което всеки може да пъхне в реалния си портфейл, с изключение на кредитните карти", казва анализаторът Холанд от Yankee Group. „Може да си представя, че Apple има предвид начина за изместване на физическия процес на плащане във виртуалния свят".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:34 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още