Вижте профилите на акционерите в най-голямата социална мрежа, както и любопитни факти за инвестициите им в нея
Е, Facebook най-сетне стана публично търгувана компания. Но кой точно притежава по-голямата част от социалната мрежа? Проучване на LearnVest, публикувано от BusinessInsider, разкрива точните дялове на собствениците на компанията.
Сега, след като акциите са на борсата, собствеността ще стане по-разпръсната. Въпреки това порталът WhoonwsFacebook се опитва да даде сравнително точна картина, ползвайки информация на Facebook, подадена до SEC, New York Times, Boston Business Journal, прессъобщения, както и книгата „Ефектът Facebook“ от Дейвид Къркпатрик.
Показаните дялове вероятно ще останат на същата или подобна стойност през 2012 г. И въпреки че основателят и главен изпълнителен директор Марк Зукърбърг е личността с най-голям индивидуален дял във Facebook - около 28%, на стойност 24 млрд. долара, той не е притежател на най-големия дял от социалната мрежа. 30% от нея са разпределени между служителите ѝ, което прави около 26 млрд. долара.
След Зукърбърг се нарежда съоснователят на Facebook Дъстин Москович със 7,6% дял, или 6,5 млрд. долара. Той е следван от Едуардо Саверин и Шон Паркър – с по 4%, или по 3,4 млрд. долара.
Кой притежава Facebook?
6 / 22
Шон Паркър, 4% от акциите, 3,4 млрд. долара
Ако Марк Зкърбърг е мозъкът зад Facebook, то световното господство на мрежата за социални контакти едва ли щеше да се случи без харизмата, бизнес усета и комбинативността на Шон Паркър, пише New York Times, наричайки го онлайн хипар, предизвикал две от най-сериозните интернет революции в историята.
Първата революция, която има предвид вестникът, е Napster – програмата за споделяне на музикални файлове, измислена през 1990-а от Шон Фанинг и тунингована с идеи и програмистки код от Паркър. Между другото, сценаристите на „Социалната мрежа“ пропускат да споменат, че Шон е не по-малко сръчен в програмирането от Зукърбърг, след като още на 16 е съден за проникване в строго охраняваните бази данни на американските военни и няколко големи корпорации. След като американските съдилища принуждават Napster да крета към предизвестената си смърт във вариант, в който всичко е легално и платено, Шон Паркър посреща 2004-а фалирал и бездомен.
Един ден Паркър вижда Thefacebook на компютъра на учещото в Станфорд гадже на Зукърбърг и моментално надушва гигантския потенциал на идеята. По-късно кани Зукърбърг в много скъп китайски ресторант в Ню Йорк, след което става негов ментор и консултант. Вродената харизма на Паркър е особено полезна, за да успее да убеди Питър Тийл – мениджър на хедж-фонд с милиарди долари и съосновател на PayPal, да налее пари в идеята, за да може Facebook да излезе от тесните граници на университетските мрежи и да намери своя истинския потенциал. След като вече два пъти се е опарил с Napster, по време на тежките преговори с инвеститорите Шон извоюва за Зукърбърг условия, които са нечувани в съвременния бизнес с пари назаем. Създателят на социалната мрежа държи три от петте гласа в борда на директорите на Facebook, което му осигурява тотален контрол върху сайта. А според запознати без този контрол сайтът почти сигурно е щял да бъде продаден на Yahoo или Microsoft. Паркър е принуден да напусне Facebook през 2005 г. заради арест, свързан с притежание на наркотици, след което става управляващ партньор на Founders Fund, базиран в Сан Франциско фонд за рисков капитал. Паркър все още действа като неформален съветник на Зукърбърг.
Снимка: Ройтерс
Още галерии
Противно на разпространеното мнение, че Goldman Sachs е най-големият корпоративен инвеститор и акционер във Facebook, се оказва, че в действителност това е венчър компанията със седалище в Калифорния Accel Partners, която има 10%, или 8,5 млрд. долара.
Реалният дял на Goldman Sachs е едва 1%, или 850 млн. долара, докато клиентите на банката общо държат 3% от социалната мрежа на стойност 2,5 млрд. долара. Останалите дялове са разделени между редица по-малки инвеститори.
Кои са всички значими собственици на Facebook вижте в галерията ни!
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в
Google News Showcase.
преди 12 години Селчо не на женския, на мъжкият пазар в PALM BEACH ...муааахаааА иначе прочети коментара под номер 5 !!!Ако нема QE3 до Юни ще видиш кон боб яде ли. $20 в къпра е вързан. Особенно като минат 91 дена локъп. Ти да не си се набутал на 40-42 ? ...муаахааааа...По0добре да си беше купил сребърни монети вместо FARCEBOOK ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Как да се обоснове ли?... :-) Ами казаха, че приходите, към "оценката" на тефтеря е 1:100. И приходите й падали. С една дума, игнорирайки факта, че приходите им падат, реална възвръщаемост на "капитализацията" от 104 милиарда ще има след 100 години. :-) Това само подочух, не съм се ровил, изобщо не ме интересуват. Даже нямам и регистрация там. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Как би обосновал тази цена... или го чу на женския пазар? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Реална цена $4-$5 за акция ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Може разбира се.Още един голям балон.Ето ти лично мнение.Можех да купя,но реших да изчакам малко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години В крайна сметка може ли някой инвеститор от форума да каже лично мнение относно излизането на клюкарника на борсата? Предполагам сте го следили.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар