Вижте профилите на акционерите в най-голямата социална мрежа, както и любопитни факти за инвестициите им в нея
Е, Facebook най-сетне стана публично търгувана компания. Но кой точно притежава по-голямата част от социалната мрежа? Проучване на LearnVest, публикувано от BusinessInsider, разкрива точните дялове на собствениците на компанията.
Сега, след като акциите са на борсата, собствеността ще стане по-разпръсната. Въпреки това порталът WhoonwsFacebook се опитва да даде сравнително точна картина, ползвайки информация на Facebook, подадена до SEC, New York Times, Boston Business Journal, прессъобщения, както и книгата „Ефектът Facebook“ от Дейвид Къркпатрик.
Показаните дялове вероятно ще останат на същата или подобна стойност през 2012 г. И въпреки че основателят и главен изпълнителен директор Марк Зукърбърг е личността с най-голям индивидуален дял във Facebook - около 28%, на стойност 24 млрд. долара, той не е притежател на най-големия дял от социалната мрежа. 30% от нея са разпределени между служителите ѝ, което прави около 26 млрд. долара.
След Зукърбърг се нарежда съоснователят на Facebook Дъстин Москович със 7,6% дял, или 6,5 млрд. долара. Той е следван от Едуардо Саверин и Шон Паркър – с по 4%, или по 3,4 млрд. долара.
Кой притежава Facebook?
15 / 22
Крис Хюз, 1%, 850 млн. долара
Съосновател на Facebook и състудент на Марк Зукърбърг, той държи днес 1% от социалната мрежа. Хюз е роден на 26 ноември 1983 и израства в Хикъри, Северна Каролина. Баща му е продавач на вестници, майка му - учителка. През 2006 завършва Харвард (след като е получил стипендия). Хюз се счита за ключова фигура в популяризирането на Facebook - по-късно става говорител на социалната мрежа.
За Хюз се говори също, че има огромна роля за избора на Барак Обама за президент. И има защо. Той се занимава със сайта My.BarackObama.com или накратко MyBO - където абонатите имат възможността да създават групи, да планират събития, да набират средства, да се свързват помежду си. До края на президентската кампания сайтът има 2 млн. профила, планирани са над 200 000 офлайн събития, сформирани са 35 000 групи, публикувани са 400 000 блога и са набрани близо 30 млн. долара. Обама няма много време да се заседява в офиса преди изборите. За да отбележи колко важен за него е Крис Хюс (когото нарича „моят интернет човек“), застава лице в лице с него и му казва „Запознах се с родителите ти онзи ден. Много мили хора. Трябва да си благодарен, че ги имаш.“ Хората на президента твърдят, че не биха имали успех без помощта на Хюз, пише в свой материал за Fast Company Елън МакГърт, която го нарича „технологична звезда, чийто бизнес са хората“
В момента Хюз живее в Ню Йорк, и е съосновател и изпълнителен директор на Jumo, която има за цел да събере търсещи благотворителности хора, с такива, които да ги подкрепят. Потребителите ще имат възможността да открият подходяща кампания и да я оценят.
Снимка: Ройтерс
Още галерии
Противно на разпространеното мнение, че Goldman Sachs е най-големият корпоративен инвеститор и акционер във Facebook, се оказва, че в действителност това е венчър компанията със седалище в Калифорния Accel Partners, която има 10%, или 8,5 млрд. долара.
Реалният дял на Goldman Sachs е едва 1%, или 850 млн. долара, докато клиентите на банката общо държат 3% от социалната мрежа на стойност 2,5 млрд. долара. Останалите дялове са разделени между редица по-малки инвеститори.
Кои са всички значими собственици на Facebook вижте в галерията ни!
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в
Google News Showcase.
преди 12 години Селчо не на женския, на мъжкият пазар в PALM BEACH ...муааахаааА иначе прочети коментара под номер 5 !!!Ако нема QE3 до Юни ще видиш кон боб яде ли. $20 в къпра е вързан. Особенно като минат 91 дена локъп. Ти да не си се набутал на 40-42 ? ...муаахааааа...По0добре да си беше купил сребърни монети вместо FARCEBOOK ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Как да се обоснове ли?... :-) Ами казаха, че приходите, към "оценката" на тефтеря е 1:100. И приходите й падали. С една дума, игнорирайки факта, че приходите им падат, реална възвръщаемост на "капитализацията" от 104 милиарда ще има след 100 години. :-) Това само подочух, не съм се ровил, изобщо не ме интересуват. Даже нямам и регистрация там. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Как би обосновал тази цена... или го чу на женския пазар? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Реална цена $4-$5 за акция ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Може разбира се.Още един голям балон.Ето ти лично мнение.Можех да купя,но реших да изчакам малко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години В крайна сметка може ли някой инвеститор от форума да каже лично мнение относно излизането на клюкарника на борсата? Предполагам сте го следили.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар