Списъкът може да се допълни с други интернет и телекомуникационни компании, които вече имат лиценз за банкова дейност. Те включват Deutsche Telekom с Click and Buy, японския гигант NTT DoCoMo, който придоби банката Werther. Според CBC News и канадският телеком Rogers Telekom иска да основе своя банка. Vodafone пък предлага система за мобилни плащания заедно с Visa. В допълнение, Amazon стартира в САЩ WebPay. Тази услуга позволява на клиентите да прехвърлят или получават пари от други клиенти на Amazon. Microsoft също се хвърля в сегмента на мобилните плащания. Или поне за това намекват появи се наскоро обяви за работа за подобни длъжности. От Германия пък Otto Group иска да се конкурира с Paypal и за тази цел основа Yapital Financial AG Bank, пишат немски медии.
Предефиниране на правилата на играта?
И така, Apple в никакъв случай няма да е първият нов играч в силно конкурентния сегмент на мобилните и електронните разплащания. Новата конкуренция за традиционните доставчици на финансови услуги обаче ще се сблъска една в друга, ако компаниите не се договорят за общи стандарти. Много различни технологии се наслаждават на първите приложения, но объркват потребителите. Не трябва да забравяме и търговците на дребно, които решават на края, как да се плаща на касите.
Но от Apple се очаква да направи точно това, което концернът прави всеки път, когато влиза в нов сектор: предефиниране на правилата. Традиционната финансовата индустрия наблюдава тези трендове в сравнително отбранителна позиция. Това със сигурност може да се окаже грешка.
На Apple може да се вярва, че ще се намеси с някой от следващите си разрушителни продукт в Banking 1.0. Много истории се разказват и до днес как Apple е бил осмиван от страна на конкурентите при навлизането си в нови бизнес сфери. Много от тези конкуренти заливаха Стив Джобс с присмех и арогантност, но днес те вече не съществуват, или са променили основните си бизнес сфери.
Впрочем, домейнът www.iwallet.com вече е регистриран от компания, която е написала в бележка "This domain may be for sale". А iBank може да бъде намерена онлайн на адрес http://www.ibank.com. Физически тя е в Калифорния, на 344 мили от щаб квартирата на Apple. Поне засега, пише в материал за германския Handelsblatt Дирк Елзнер.
Каква е вашата позиция за кешовата наличност на Apple? В какво може да бъде инвестирана огромната сума?
Изпратете ни вашата позиция и аргументи – в обем между 300 и 500 думи, а ние ще ви дадем трибуна. Текстовете може да изпращате на редакционния адрес – info@investor.bg. Очакваме ви!
преди 11 години Очевидно голямата разлика между цена и себестойност е довела до напрупването на кеша, но затова причините са в зомбираните потребители и китайците, ядящи доскоро само ориз. Но темпа на нарасване на кеша ще се забавя. Скоро в Китай ще искат да ядат и мръвка...освен ориз, а Епъл трудно ще измислят нова революцинна технология за да запазят марджина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години а аз мисля че скоро ще се превърнем в iWorld :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години or iBug ;-) Разбира се, може и да иде. Дано поне са по-прозорливи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години След 2г. ще дойде времето на iBaLLOON :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар