Пейдж съжалява за сегашните патенти конфликти в IT-бранша. „Много пари се харчат за адвокати, вместо с тях да се развиват прекрасни продукти за потребителите“.
Без да назовава конкретна компания Пейдж добавя още един вербален шамар: „Смятам, че компаниите прибягват до съд за патенти тогава, когато жизненият им цикъл е към края си и те не вярват сами в способността си да се конкурират по естествен път“.
Това обвинение може би се отнася по-скоро до Microsoft, отколкото до Apple, като се има предвид, че iPhone и iPad чупят рекордите по продажби и са „виновниците“ за това Apple да има парични резерви от около 100 млрд. долара и след разходите за адвокати по патентно право.
Патентната война на Apple срещу операционната система на Google Android пък освен всичко останало била и един вид „шоу“, заявява Пейдж.
„Смятам, че тя послужи на собствени интереси. Много компании се чувстват по-добре, когато знаят, че имат ясен конкурент, за да се концентрират върху него“. Той лично се прицелвал по-високо - „трябва да осъзнаваме кое е възможно и как светът може да бъде направен по-добър“.
Според публикуваната през есента биография на основателя на Apple Стив Джобс, той е бил до такава степен ядосан от приликата между iPhone и Android, че е обещал „ядрена война" срещу платформата.
Apple и производители с Android, като Samsung, Motorola и HTC, се съдят междувременно в много страни, включително и в Германия.
Google иска да придобие пионера в мобилната комуникация Motorola за по-нататъшно укрепване на арсенала си с патенти зад Android. Сега обаче Европейската комисия започна разследване след оплаквания от Apple и Microsoft за това, дали Motorola не злоупотребява със своите стандартни патенти.