Apple е най-скъпата американска компания, като цената на акциите й за последните три години се увеличи шест пъти, а промяна на тренда не се очаква.
Присъдата на борсовия анализатор Едуард Забитски обаче е „Продавайте веднага!“. Неговата препоръка е напълно "самотна", но дали анализаторът не запазва разсъдъка си при всеобщата треска около Apple?
През миналата седмица за първи път цената на акцията мина 500 долара. Който в началото на 2009 г. е купил акции за 78 долара, е успял да забогатее поне малко – и това във времето на тежка финансова криза, срив на борсите и сътресения при банките.
Скептичният анализатор Забитски обаче смята, че добрите времена са към края си. Той е убеден, че след 12 месеца акциите ще струват само 270 долара. Останалите регистрирани при Bloomberg анализатори очакват среден курс от 575 долара – огромна разлика в мненията.
По принцип Забитски е по-скоро песимист. От 15-те компании, които той наблюдава, оценява дванадесет с "продавай". Но да дадеш и на звездата на фондовия пазар Apple такава оценка е нечувано.
Дори неговите колеги анализатори не могат да разберат твърденията му: „Истерията около Apple носи определено надценяване на акциите", казва Марк Фрибел, анализатор в Independent Research. „Но реалността е, че Apple надминава очакванията на анализаторите почти всяко тримесечие". И с това той има предвид очакванията на оптимистично настроените към Apple анализатори.
Apple е по-различна от всички други публично търгувани дружества. Джонатан Голъб, американски стратег по акции в UBS, анализира наскоро компаниите от щатския индекс S&P 500, като изключи Apple, защото това бил единственият начин да се представят реалистично останалите 499 компании.
Удивително е, че една-единствена компания ясно изопачава средната стойност на общо 500 американски компании по отношение на ръст на приходите, марж и цената на акциите. Така например компаниите от S&P 500 са регистрирали средностатистически годишен ръст на печалбата от 6,6%. Ако обаче Apple се изключи от изчислението, за останалите 499 фирми средният годишен ръст на печалбата е едва 2,8%.
преди 12 години Ами, вариантът е да продаваш в момента и да товариш /с макс.използване на информация/ активи от другите, следващи пазарни лидери. По-вярвам, че в думите му се крие истина /в смисъл, за средносрочните перспективи и порядъка на измененията/ но, кога точно тези изменения ще настъпят, и Господ може да не знае. Не вярвам чак такова стратегическо предимство да имат Apple, че да се различават качествено от останалите. предполагам, до половин-една година, ще имаме плато и дори известен спад. Колко точно "известен" ще е, обаче, не е известно. - Тъй, де ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Отговорът е *** и съвсем ясен - доката се намери някой друг по-умен и креативен от ябълкаджиите...Нещо друго да има като възможност? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години P/E им е трепач.. гореща акция като тяхната може да понесе P/E до 100, което прави капитализация трилиони... въпрос на печатане от страна на ФЕД.. докато има горещи долари ще има и за горещите акции. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ясно е, че все някога като минимум ще спре да расте цената, но въпроса е кога.Този "анализатор" все някога ще познае, но печалби се правят ако знаеш кога.Същото е и с Рубини от 10-12 години предвещава криза и накрая - бил я предвидил. Ами нормално в икономиката е средно на всеки 7-8г. да има криза.Но след 2009 Рубини не спира да обяснява колко е зле и как няма нищо да се прави, а ето че доста страни успяха да преодолеят кризата, а световната икономика си е все в растеж отговор Сигнализирай за неуместен коментар