Apple създадоха нови пазари с пускането на iPhone и iPad, Google бяха първите след тях с апетит към пазарния дял на мобилни операционни системи с пускането на Android.
Много ИТ специалисти все още вещаят край на PC ерата, но всъщност това няма да стане, защото бизнесът и домашният потребител искат PC, а не таблет. Мобилните устройства и таблетите могат главно да се използват за развлечение и в това няма лошо, но по възможности и гъвкавост отстъпват на машина с Windows.
И докато всеки ден излизат стотици или може би хиляди приложения и Android се развива малко по малко, тази година Microsoft се готви да пусне Windows 8, който ще е всичко, което сте имали досега, плюс много нововъведения, специално разработени за таблети и домашни компютри.
Това е изключително важна стъпка, защото ще позволи на таблета да бъде продължение на вашето домашно PC, а не отделно устройство, каквото всъщност в момента е iPad.
Идеалната синхронизация е нещо, което липсва на всеки собственик на iPad, освен ако няма iMac. А тези хора всъщност са масата. Друга много печеливша стратегия на Microsoft ще бъде договорът с Nokia, задължаващ финландците да се откажат от своя Symbian и да интегрират Windows Phone в телефоните си.
Докато в момента Android е лидер с 43%, Symbian все още държи 22%, в които Microsoft удобно би се наместил с течение на времето. А дотогава концернът ще получава от 3 до 6 долара за продадено устройство на конкурентната мобилна операционна система.
Само за 2012 година се очаква печалбата на Microsoft от Android да е над 444 млн. долара.
Като говорим за съперничеството на Aplle и Google срещу Microsoft, едни от най-важните неща в бизнеса са изградените връзки и физическият контакт.
И трите компании имат офиси в почти всички държави, но броят на служителите на Microsoft е по-голям от този на Apple и Google взети заедно - 92 000 срещу 31 353 на Google и 60 400 на Apple. Също така Microsoft работи не само на потребителско и бизнес ниво, но и на държавно.
Нещо, което не можем да кажем за другите две компании.
Може и да звучи странно, но като най-голям конкурент на Microsoft се очертава Oracle. Заради това, че компанията е лидер в предлагането на софтуерни и хардуерни решения на сървърно ниво. Но това не е всичко - въпреки че е по-малка като капитализация в сравнение с Microsoft, Apple и Google, Oracle е съсредоточила всичките си ресурси в основната си дейност.
Нещо, което не е за подценяване.
Също така това е единствената компания в списъка с конкуренти на Стив Балмър, която има повече служители от Microsoft - 108 429 души.
WMware е най-младата и малка компания в списъка, но е лидер в предлагането на решения за виртуални машини (virtualization) и облачния компютинг (cloud computing).
Сектор, в който Microsoft малко закъсня да се включи, а всъщност е бъдещето на компютърната индустрия. Тук и е мястото да спомена за OnLive, която не е собственост на WMware, но с развиването на сървърните решения и интернет скоростите ще става все по-голям фактор в гейминг индустрията и ще бъде основен конкурент на Sony Playstation, Nintendo и Xbox.
преди 12 години Линукс тепърва ще се доказва на пазара за операционни системи(ако може да се каже че това е пазар за тях),а ако не беше нелоялната конкуренция налагана от микро софт отдавна щяха да са с по голям брой потребители, в крайна сметка какво значи свикнали с интерфейса на микро софт свикнали защото ни е наложен това се учи в и училищата и това ни се налага навсякъде където и да отидем (който не вярва да отиде в office 1 да си разпечата нещо на open office или Libre Office) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Office365 е новото име на BPOS-a :) Ама по-комерсиално насочено явно... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Аз пък не съм чувал за WMware. Знам за VMware. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години интересна статия, но като прочетох това накрая с Офис 365 и се разочаровах.. авторът явно не е чувал за BPOS :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар