Автор: Тошко Иванов
Когато Apple надмина Microsoft по пазарна капитализация през миналата година, се заговори за това, как компанията вече не е това, което беше преди, как другите ИТ гиганти, начело с Google, й дишат във врата и дори за това, как Facebook може да надмине Microsoft по влияние.
Според Стив Балмър - главния изпълнителен директор на Microsoft, основните конкуренти на компанията са пет. Това са Google, Apple, Oracle, WMware и отвореният софтуер (Firefox, Linux).
Когато гледаме последните финансови отчети на компанията, прави впечатление, че приходите са разделени на 5 части, идващи от 5-те дивизии, а именно: Windows & Windows Live, Microsoft Business Division, Server & Tools, Online Services Dvision и Entertainment & Devices.
Интересно е обаче това, че над 80% от приходите са главно от продажбите на офис пакета, сървърния софтуер и, разбира се, от операционната система Windows. Microsoft не търси иновации, а надгражда върху стария работещ модел.
Софтуерът винаги е бил и винаги ще остане основен приоритет на компанията. Затова и почти всички печалби на компанията идват именно от тази дейност. Това е причината придобилото легендарен статут съперничество с Apple малко да се обезсмисля, защото още от създаването си Apple е главно хардуерна компания.
Да, Microsoft произвежда мишки, клавиатури, уеб-камери, Xbox и дори се пробва със Zune, но аз съм склонен да вярвам, че нито един от тези продукти не беше замислен да бъде конкурент за голяма част от пазарния дял в сегмента им. Големите конгломерати имат навика да разработват и пускат продукти, различни от основната им дейност, с цел маркетинг от по-високо ниво.
И заради това ще отбележа, че успехът на Xbox е по-скоро аномалия.
Вниманието върху Microsoft не е така голямо и това е в негова полза. Докато през деветдесетте години Microsoft беше обвиняван в монопол и плащаше солени глоби за това, сега ИТ пазарът е доста разширен, устройствата, ползващи софтуер, са много, онлайн пазарът расте, създаде се доста място за нови фирми и това донякъде замаскира монопола, който обаче е все така силен.
Сега големите ИТ играчи са повече, но в различни сектори на индустрията, докато най-апетитната хапка, а именно при операционните системи, остава у Microsoft.
При компютрите общият пазарен дял на Windows е 92,2% към ноември 2011 година.
преди 12 години Линукс тепърва ще се доказва на пазара за операционни системи(ако може да се каже че това е пазар за тях),а ако не беше нелоялната конкуренция налагана от микро софт отдавна щяха да са с по голям брой потребители, в крайна сметка какво значи свикнали с интерфейса на микро софт свикнали защото ни е наложен това се учи в и училищата и това ни се налага навсякъде където и да отидем (който не вярва да отиде в office 1 да си разпечата нещо на open office или Libre Office) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Office365 е новото име на BPOS-a :) Ама по-комерсиално насочено явно... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Аз пък не съм чувал за WMware. Знам за VMware. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години интересна статия, но като прочетох това накрая с Офис 365 и се разочаровах.. авторът явно не е чувал за BPOS :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар