Общият обем на пазара на персонални компютри (PC) в България се е свил с 21,5% през 2009 г., сочат последните данни на анализаторската компания в сектора на информационните технологии IDC.
Глобалната финансова криза е повлияла както на търсенето от страна на бизнеса, така и на домакинствата. Въпреки това само през четвъртото тримесечие на годината спадът на българския пазар на персонални компютри надвишава средния за Централна и Източна Европа.
„Местният PC пазар към момента е засегнат от различни възпиращи фактори като влошаването на покупателната способност, ограничителни условия за кредитиране и разорени търговци“, казва Евелин Стоев, старши анализатор в IDC България. „Липсата на доверие в бъдещото развитие на пазара също е ключов елемент от общата картина. Именно там правителствените инвестиции биха могли да са най-ценни.“
В синхрон с очакванията категорията на настолните компютри е тази, която повлича надолу общия пазар. Продажбите на настолни компютри са намалели с 29,5% на годишна база, а натискът върху цените е ускорил спада на приходите. Засегнати от значителен спад на продажбите са както местни компании за сглобяване на компютри, така и международни марки.
Движен основно от потребителското търсене, пазарът на преносими компютри се е свил с 16,2% през 2009 г. спрямо предходната година.
Доста изненадващо, сегментът на x86 сървърите* се оказва най-слабо засегнат от кризата и продажбите са намалели само с 8,2% през годината, докато в повечето европейски държави този сегмент е най-силно засегнатият.
Общият пазарен дял на трите най-големи компании на българския PC пазар – HP, Acer и Asus, надхвърля 40% през 2009 г.
„Въпреки продължаващите мрачни настроения и предпазливост на икономическия фронт българския пазар на персонални компютри се очаква да се възстанови през втората половина на 2010“, прогнозира Стоев. „Предстои да видим до каква степен правителството ще бъде катализатор за местни IT инвестиции, въвеждайки нови проекти.“
*x86 е общо наименование на микропроцесорна архитектура, характеризираща се с пълна софтуерна обратна съвместимост. Към момента тя доминира на пазара.