Американската верига от книжарници Barnes & Noble се подготвя да пусне в продажба свое собствено устройство за четене на електронни книги, конкурент на Kindle на Amazon.com, съобщава Wall Street Journal.
Безжичният уред, който ще позволява изтеглянето на книги в електронен формат, може да излезе на пазара още от следващия месец, пише финансовият всекидневник, без да посочва продажната цена на продукта.
От Barnes & Noble нито са потвърдили, нито са отрекли информацията.
„Не сме правили съобщение относно електронен четец“, е коментирал за Ройтерс говорител на веригата. „Считаме, че читателите трябва да имат достъп до книгите от електронните им библиотеки от който и да е апарат, независимо къде и кога.“
Според анализатор от Forrester Research дори и компанията да пусне електронен четец, то той едва ли би изместил позициите на Amazon в сегмента, като оценката е и че продуктът може да не спаси бизнеса на Barnes & Noble. Негативизмът около компанията се засили в четвъртък, след като тя обяви спад между 2 и 4 на сто в магазините си за финансовата година, което смъкна акциите й с близо 12%.
През юли Barnes & Noble обяви проект за цифрова библиотека онлайн, който представи като най-големият в света с над 700 хил. заглавия, достъпни на апарати като iPhone на Apple.
Във вторник Amazon вдигна летвата, обявявайки пускането през октомври в многобройни държави на електронния четец Kindle, включително в Европа и Китай. Amazon обяви и намаление на цените в САЩ.
В четвъртък от електронния магазин Best Buy пък съобщиха, че започват да продават електронни четящи устройства на Sony.
Този тип устройства се очаква да бъдат сред най-продаваните продукти за тазгодишните празници в края на годината в САЩ, като ще помогнат на някои от традиционните книжарници, отчитащи продължителна тенденция на спад в продажбите.
Според оценки на Forrester Research през 2009 г. в Щатите ще бъдат продадени общо около 3 млн. електронни четци, което е повишена прогноза спрямо очакваните по-рано през годината 2 млн. продажби. Мнението на специалистите е, че продажбите може да нараснат повече от два пъти догодина.