Когато в края на 19-ти век е изобретено киното, повечето филми са по-кратки от една минута поради технологични ограничения. Малко повече от сто години по-късно, когато интернет видеото започна да се разпространява, клиповете също бяха кратки, тои път поради социални, както и технологични причини, пише New York Times.
Повечето от създателите на видео смятаха, че интернет потребителите нямат търпение. Бавната интернет връзка означаваше, че с гледането често има проблеми, а малкото реклами не оправдаваха високите разходи за изготвяне и излъчване. Затова основното изискване за онлайн видео бе то да е кратко.
Това правило обаче днес излиза извън употреба, тъй като навиците на потребителите се променят, а технологиите се усъвършенстват. Тъй като интернет се превръща в сборна точка за абсолютно всякакъв вид видео продуцентите и рекламодателите осъзнават, че потребителите биха гледали и клипове далеч по-дълги от две минути.
Вирусните видеоклипове в YouTube биват изместени от ново поколение от по-живи онлайн видеоклипове. Продуцентските компании сега създават шоу програми от 10 и 20 минути, специално за интернет, пишат сценарии за тях и на практика действат по-скоро като телевизионни продуценти, като в същото време работят за много по-голяма мрежа.
Въпреки това телевизиите събират повечето от дивидентите от по-продължителното гледане. През последните два телевизионни сезона почти всяко телевизионно предаване в САЩ бе излъчванео безплатно по интернет, което научи потребителите да гледат видео онлайн с продължителност повече от 20 минути.
„За добро или за лошо все повече хора взимат компютъра със себе си в леглото“, казва Дина Каплан, един от създателите на Blip.tv.
Нейната компания разпространява десетки уеб сериали. Преди година почти всички от нейните интернет шоу програми бяха с дължина под пет минути. Сега средната продължителност е 14 минути – „учудващо дори за нас“, коментира тя. Най-дългото видео, качено през май е с продължителност от 133 минути, което е сравнимо с пълнометражен филм.
Въпреки че онлайн видеото няма да измести телевизията в обозримото бъдеще, сега то определено е основният канал, сочи изданието. Около 150 млн. интернет потребители в САЩ гледат близо 14,5 млрд. клипове на месец, или средно 97 видеа на потребител, сочи статистика на comScore.
Въпреки че в интернет няма унифициран стандарт за измерване, от компанията казват, че средната продължителност се е увеличила бавно, но сигурно, през последната година и е достигнала 3,4 минути.
Въпреки това много от най-гледаните клипове в интернет са все още с продължителността на една песен. YouTube, основната дестинация за онлайн видео, отчете тази тенденция и наскоро добави категория „Шоу програми“ в своя сайт, която събира по-дълги видео епизоди и филми.
Джон Гибс, вицепрезидент "Медия анализи" в Nielsen, цитира прогноза на eMarketer, според която онлайн видеото ще се превърне в бизнес на стойност 1 млрд. долара до 2011 г.
„Ттрадиционно това е онлайн практика, базирана на клипове“, казва той. „Смятаме, че се приближаваме до преходен период, през който все повече от клиповете ще са с по-голяма продължителност.“
Много от видео иновациите идват от хора, които, окуражени от евтините програми за монтаж и липсата на разходи за разпространение, изработват съдържание специално за онлайн аудиторията.
„В интернет продуцентите имат тази неповторима свобода да създават съдържание, което е толкова дълго, колкото трябва да бъде. Те започват да се възползват от това“, коментира Каплан.
Кое отне толкова дълго?
По мнението на някои експерти по-краткият формат досега е бил диктуван главно от ограниченията в интернет скоростта и капацитета на сървърите. С увеличаването на компютърната мощ се подобрява и видеото.
Когато преди две години комедийният актьор Дейвид Уейн подготвяше първия епизод на своя сериал „Уейни Дейз“, той се обади на основателя на видео сайта My Damn Channel Роб Барнет и го попита дали 9-минутно видео ще бъде подходящ формат, пише изданието. След неодобрителна реакция на Барнет той реши да раздели първия епизод на три части.
„Сигурен съм, че ако този разговор се провеждаше днес, щяхме да започнем с 9-минутния епизод“, казва Барнет. „Мисля, че става дума за качеството, което взима превес над минутите и секундите“.
„Ако има добър сюжет и добра продукция хората са склонни да отделят внимание на съдържанието“, казва Ерик Бъргър, главен вицепрезидент на Crackle, видеосайтът на Sony.
По-дългата продължителност на онлайн видеото говори за узряването на този вид медия, пише изданието.
По думите на продуцента Том Конкъл първите кинетоскопи, създадени през 90-те години на 19-ти век, са излъчвали филми с продължителност 30 секунди, тъй като форматът е изисквал извънредно дълги филмови ленти.
„Също така било е прието, че добрият филм е с дължина от 30 секунди. Продуцентите смятаха, че аудиторията може да издържи да гледа само толкова време“, казва той, като прави паралел с ранните дни на онлайн видеото. „Вероятно скокът до триминутни филми е изглеждал огромен и опасен“.
Въпреки това пълнометражните филми днес се измерват с часове, а не секунди, като някои са продължителност над два, дори три часа.