fallback

И виртуалният свят не е застрахован от банкови кризи

Геймър откраднал виртуални пари, за да покрие дългове в реалния свят, с което предизвикал истинска банкова криза във виртуална игра

16:09 | 03.07.09 г.
Автор - снимка
Създател

Потребител на виртуалния свят EVE Online, който е бил едно от доверените лица в играта, изпаднал в дългове в реалния свят и затова решил да открадне пари от виртуална банка, която управлявал в играта, и да ги обмени за пари в брой на черния пазар. Наред с нарушението на порядъка в играта, с действията си той довел банковата институция до криза, която разклатила финансовата стабилност на виртуалния пазар.

Близо 300 хил. потребители в играта заплащат абонамент от 15 долара на месец. Те печелят пари чрез усилена работа, чрез пазарни манипулации или като убиват своите съперници във виртуалния свят, в който действието се развива в близкото бъдеще, където хората са колонизирали звездите, пише Ройтерс.

В центъра на скандала е EBank, най-голямата финансова институция в играта, управлявана от самите играчи, в която депозити имат хиляди потребители.

„На практика този играч бе един от хората, които известно време управляваха Ebank“, казва Нед Кокър от исландската компания CCP, автор на играта. „Той е взел значителна сума (виртуални) пари от банката и ги разменил за истински пари“.

Потребителят е 27-годишен австралиец, който е известен само с името Ричард, а в играта – като Ricdic. За определен период той бил изпълнителен директор на банката, когато присвоил 200 млрд. „междузвездни кредита“ - виртуалната валута, използвана в играта.

Той нарушил правилата на играта, като обменил присвоения виртуален капитал за 5100 щатски долара с играчи, които предпочитат да купуват виртуални пари, вместо да ги печелят, като играят в играта.

„Това беше много импулсивно решение“, обяснява Ричард, който е ИТ служител и баща на две деца.

По думите му е получил спам, който го насочил към уебсайт от черния валутен пазар. Там можел да обмени виртуалните си пари за истински, за да плати за кредит за къщата си, както и разходи, свързани със здравословните проблеми на сина си. Той обяснява, че видял тази възможност като един от шансовете да се справи с проблемите си в реалния живот.

Новината за кражбата се разпространила бързо в играта. Паникьосаните клиенти започнали масови изтегляния на депозити, опасявайки се, че ще загубят парите си, спестени чрез преследване на космически пирати или работа в астероидни мини.

По ирония на съдбата ако Ричард просто беше откраднал виртуалните пари, той можеше да остане в играта. Обмяната им за истински пари обаче е в нарушение на правилата на играта и от CCP са блокирали банковата му сметка, пише изданието.

„Това дебалансира играта“, обяснява Кокър.

Играчите имат право само да купуват виртуални пари с истински пари или да използват виртуалните пари, за да плащат абонамента си в играта, но нямат право да обменят парите, спечелени в играта, за истински.

„Никога не сме гледали на себе си като на богове, които управляват социалното общуване“, казва Ейолфур Гудмундсон, съветник по икономика в компанията. „Възможно е да загубиш нещата, които си създал. Това прави света интересен“.

Ричард имал репутация на едно от малкото доверени лица в EVE, което е рядко срещан феномен в свят, в който уважение печелят онези, които най-много пъти са успели да взривят космическия кораб на неприятелите.

Попитан дали съжалява за измамата, Ричард казва, че чувства, че е предал своите колеги в банката, много от които считал за приятели.

„Не се гордея с това въобще. Затова и не се хваля с него. Но знаете ли, ако трябваше да го направя отново, вероятно бих избрал същия път, при положение че бях в същата ситуация“, казва той.

EBank успяла да оцелее след кризата, но Ричард едва ли ще се завърне в играта в скоро време, пише изданието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:47 | 05.09.22 г.
fallback