Американският технологичен гигант Apple планира да забави наемането на хора и ръста на разходите на част от подразделенията си, за да се справи с потенциалния икономически спад, твърдят източници, запознати с въпроса, цитирани от Bloomberg.
Решението е свързано със стремежа на компанията да бъде по-внимателна в несигурни времена, макар че това не е политика, касаеща цялата организация, посочват източниците, пожелали анонимност. Промените няма да засегнат всички екипи, а Apple все още има агресивни планове за пускане на продукти през 2023 г., които включват очила за смесена реалност – първата голяма нова категория продукти на компанията от 2015 г. насам.
И все пак по-предпазливият тон е нещо забележително за Apple – компания, която надмина очакванията на Wall Street по време на пандемията и се справи с минали икономически сътресения по-добре от много други компании в сектора.
Акциите на Apple спаднаха с 2% до 147,20 долара, след като Bloomberg писа за забавянето. От началото на годината стойността на книжата се е понижила със 17 на сто. Акциите и на други технологични компании поевтиняха днес заради новината.
През последните седмици Alphabet, Amazon.com, Meta Platforms, Snap и други технологични гиганти предприеха мерки за ограничаване на бюджетите и забавяне на наемането на хора. Microsoft, Tesla и Meta дори започнаха да съкращават кадри – нещо, което Apple никога досега не е правила.
Базираната в Купертино Apple заделя определена сума пари за всяко от основните си подразделения всяка година. Тези средства са предназначени за развойна дейност, ресурси и наемане на хора. Сега компанията е предвидила по-ниски от очакваното бюджети за някои екипи за 2023 г.
Освен това гигантът няма да увеличава работната сила на някои групи през следващата година, въпреки че обичайно наема с 5-10% повече хора за периода. Същевременно не планира да запълни позициите на оттеглящи се служители в някои от звената.
Говорител на технологичния гигант е отказал да коментира въпроса.
През последната година Apple инвестира значително в проучвания и развитие, наемаше агресивно от конкурентите си и пусна няколко нови продукта. Но също така се изправи пред предизвикателства, свързани с веригите на доставките, включително затварянето на производствени звена в Китай през последните месеци. През април Apple предупреди, че проблемите ще ѝ струват до 8 млрд. долара за последното тримесечие.
Анализатори очакват на 28 юли Apple да отчете 83 млрд. долара приходи за третото тримесечие, малко над сумата за същия период година по-рано.
По време на последното представяне на финансов отчет на компанията главният изпълнителен директор Тим Кук каза, че Apple „вижда инфлацията“ и влиянието ѝ върху брутния марж и оперативните разходи е очевидно. Компанията посочи и негативния ефект от Covid-19 и нарастващите транспортни разходи. Тя отказа да даде конкретна прогноза за приходите си.
Макар че забавянето на разходите е рядкост за компанията, тя е предприемала подобни стъпки и преди. В началото на 2019 г., преди пандемията, компанията намали наемането на кадри, след като продажбите на iPhone в Китай и други части на света не отговориха на очакванията. През април гигантът забави и привличането на хора за някои позиции в търговските му обекти.