Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) в София обяви, че е привлякъл към екипа си световноизвестния професор Люк ван Гуул, който е сред най-популярните учени в сферата на машинното самообучение и компютърното зрение, съобщават от INSAIT.
Белгийският учен от години е професор в швейцарския технологичен университет ETH Zurich и е ръководител на Лабораторията за компютърно зрение в Цюрих. Освен това ръководи изследователска група в областта на компютърното зрение в KU Leuven в Белгия.
Същевременно проф. Ван Гуул стои зад създаването на 12 стартъпа, включително Endosat, eSaturnus, Fashwell и GeoAutomation, а благодарение на техния успех технологични гиганти като Apple, Facebook и Nvidia откриват свои подразделения в Цюрих.
Професорът е сред най-цитираните учени в света (с над 160 хил. цитата) в сферата на изкуствения интелект.
“Време е да сложим край на продължилото дълги години изтичане на мозъци в тази част на света и да започнем да привличаме таланти в региона”, коментира професор Люк ван Гуул.
Участието на учения ще позволи на института, който е част от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, както и на България да се установят като глобален център в областта на изкуствения интелект. Това напълно отговаря на амбициите на INSAIT, който беше открит през април, да се превърне в изследователски център на световно ниво в сферата на компютърните науки.
Зад присъединяването на проф. Люк ван Гуул стои българската ИТ компания SiteGround, която е осигурила финансиране. Тя ще даде 4 млн. лева за пет години, с които ще се осигури възнаграждението на учения. Средствата са част от обещаните още през април общи инвестиции на SiteGround в INSAIT на стойност 12 млн. лева.
Според архитекта на INSAIT проф. Мартин Вечев привличането на учен от такъв ранг за първи път в Източна Европа е „нова страница в развитието на българската технологична и научна екосистема в сферата на информатиката“.