Ще се създаде "голям столичен център за данни, които да бъдат в единен формат, за да бъдат анализирани данните." Целта е не само данните, с които общината разполага и които непрекъснато се обновяват от всички сензорни устройства, разположени в града, да са на едно място, но и те да бъдат в единен дигитален формат, който да може да се обработва от алгоритми и суперкомпютри, обясни Керезов.
Според него най-сложната задача е как различните типове информация да могат да "говорят" помежду си и да бъдат анализирани".
Генчо Керезов посочи, че най-напреднал от всички проекти е билетната система на Централна градска мрежа, за която е и най-голямата инвестиция досега от страна на Столична община по посока "умен град".
"Над 50 разписания са променени и оптимизирани на база на наличие на данни, защото над 70% от всички билети за еднократно пътуване са закупени по дигитален път – с банкова карта или през мобилно приложение. Централизацията на данните позволява да се види карта на маршрутите, къде се забавят, колко души къде се возят и по този начин те да бъдат оптимизирани“, поясни зам.–кметът.
За проекта "умно гише" той сподели, че "огромната критика" към Столична община е за проектите, по които се работи и по които дори вече има резултати, но не се знае достатъчно.
Генчо Керезов потвърди, че задачата на Столична община оттук нататък е всички тези услуги и умни решения да бъдат събрани на едно място.
За пример той даде електронната услуга за адресна регистрация, която от 9 май ще е активна във всички райони на столицата. До момента тя работи в 16 района при успех на пилотния проект в Студентски град, където всеки четвърти, който си е сменил адресната регистрация, го е направил електронно, а за периода, в който електронната услуга е активна, тя е използвана десет пъти повече от всяка друга електронна услуга в последните шест години.
Ще се промени ли нормативната рамка на електронните услуги? Какви предизвикателства среща внедряването на единната платформа? Кой вариант ще предпочете Столична община за инвестиции – партньорство с бизнеса, или иновациите да направят изцяло частните фирми? На какъв етап е технологичното решени за единен билет с различни видове транспорт в цялата страна? Ще се възползват ли предприемачите в София с иновативни идеи да получат финансиране от Столична агенция за приватизация и инвестиции?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук
преди 2 години Единна платформа за София е пак работа на парче, да - по-голямо парче но пак си остава разпокъсан подхода. Трябва да е единна платформа за всички български общини, защо се дават пари от София само за София, после от Варна само за Варна и така 100 пъти ще плащаме за едни и същи програми? Пак схеми да източваме бюджета ли ще кроим, интервюиращия явно толкова може да мисли,че не се сеща да пита този единствен важен въпрос. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Като начало очаквам да отпаднат 'еко' стикерите :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар