Финтех индустрията в България се развива много бързо, като участниците в процеса стават все повече. Институциите и регулаторите вече осъзнават необходимостта от създаването на подходящи нормативни рамки, а все повече компании от сектора предлагат цялостно банково обслужване за малки и средни предприятия.
Какви са основните тенденции за финтех екосистемата, какво търсят фондовете, за да инвестират в стартиращ проект и на кой етап – отговори на тези и други въпроси дават Ина Илиева, партньор в компанията за частни инвестиции MFG Invest и Гергана Стоичкова – програмен мениджър в Eleven Ventures.
До 2019 г. финтех компаниите в България са над 100, като секторът се развива изключително бързо. Участниците също стават повече, с навлизането на регулатори, институции, банки и университети. Така например Министерството на финансите и Комисията за финансов надзор вече говорят за необходимостта от подходящи за бизнеса регулаторни рамки, посочи Гергана Стоичкова.
Най-много са финтех компаниите, които се занимават с разплащания, дигитални портфейли, прехвърляне на пари зад граница. Друга основна тенденции сред компаниите е нарастващото търсене и предлагане на услугата buy now – pay later.
Какви са критериите, по които фондовете избират кои стартиращи компании да финансират, и какви са основните проблеми пред предприемачите, чуйте в подкаста “Технология на парите”.