Краткосрочните ефекти от недостига на чипове се изразяват в това, че ще има забавяне на доставки за определени компоненти, ще има компании, които ще трябва да преосмислят своето портфолио. Дългосрочните ефекти са свързани с диверсификация на производството по отношение на компании и държави. Това каза Юлиян Арнаудов, основател на TechTrends в ефира на предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Всъщност това все повече започва да се превръща в геополитическа игра на шах, както го определи еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Брьотон, припомни гостът.
Той коментира, че недостигът на чипове всъщност е тема още от 2019 г., когатo започва подмяната на PC лаптопи от Windows 7 към Windows 10. Бизнесът започна да преминава към новата платформа на Microsoft, защото софтуерният гигант спря поддръжката. Тогава започнаха и по-засилените доставки на PC лаптопи за корпоративни клиенти, което до някаква степен постави на изпитание част от доставките.
„Още тогава очаквахме засилено преминаване към 5G устройства. Това застъпване на тотална подмяна на електроника в основни сектори доведе до потенциална опасност за такъв дефицит“, обясни той.
„Китай вече инвестират няколко милиарда в тяхната компания SMIC, тя обаче все още не може да произведе високотехнологични чипове. Трите играча, които в момента обслужват пазара, много бавно ще добавят нов капацитет, защото няма да имат достатъчно ресурс, финансов и инфраструктурен, за да могат да го направят достатъчно бързо“, смята Арнаудов.
Европа изостава доста в това отношение, независимо че една от революционните технологии за мобилните микропроцесори е дело именно на една европейска програма, отпреди сформирането на ЕС, а именно британската ARM.
По думите на госта сега Европа няма време да изгради подобно нещо, няма и капацитета за това. Европа основно разчита на 1-2 компании, които имат нишов монопол върху определени технологии.
Основните производители на високотехнологични процесори са три – тайванската ТSMC, южнокорейската Samsung и американската Intel. Причината да са само три е, че навлизането в този бизнес е изключително трудно.
„Това изисква супер много инвестиции, говорим за милиарди долари само да си направиш производствена линия за последните тенденции в чиповете, да кажем 3nm. Именно заради това доста от производителите и дизайнерите на чипове всъщност са си аутсорснали дейността. Пример за това са Apple, които правят само дизайна, но самото производство идва от TSMC“, обясни гостът.
Целия разговор вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.