„Изгражда се капацитет и иновациите могат да се случват тук“, коментира той и посочи като добра инициативи проекта на Ontotext със СУ „Св. Климент Охридски“ “Големи данни за интелигентно общество” (GATE) за 20 млн. лева в областта на изкуствения интелект.
При него ще се работи в областта на големите данни за умни градове, в областта на медицината и фармацията.
„Софийският университет ще е домакин на първото по рода си у нас обучение “Елементи на изкуствения интелект”. То е създадено от Университета в Хелзинки и е сред водещите отворени онлайн курсове по темата в света“, информира Киряков.
По думите му курсът по изкуствен интелект е за всеки, като е проектиран така, че да е много масов.
“Основната цел на курса е базово знание какво прави тази технология", отбеляза главният изпълнителен директор на Ontotext. "Ако по-голяма част от населението разбира какво е изкуствен интелект, какво може да направи с него, как да го използва, то ще стане много по-добро общество.”
Киряков коментира и средствата в размер на 650 млн. лева, които са предвидени за технологично обновяване и дигитализация в България по Националния план за възстановяване и устойчивост.
“Голямото предизвикателство е усвояването на тези средства и административният капацитет", посочи Киряков и напомни, че сега бизнесът трудно взема проекти. "Правителството и администрацията трябва да направят така, че парите хем да са достъпни, хем да отиват където трябва.”
Главният изпълнителен директор на Ontotext даде пример от опита си с финландски и германски компании при изпълнението на съвместни проекти, за които чуждестранните партньори са готови с одобрението от техните агенции шест месеца преди българските.
Какво да очакваме от обучението “Елементи на изкуствения интелект”? Може ли да се провали проект за изкуствен интелект? В кои продукти се прилага вече изкуствен интелект?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “Бизнес старт” гледайте тук.