"Добрите играчи и тези компании, които доказаха устойчивост на бизнес модела си, преминаха солидно през първата фаза на коронакризата", коментира той.
Сергей Пантелеев изрази оптимизъм, че положителният тренд и доброто представяне ще се запазят и по време на сегашната втора вълна на Covid-19, тъй като финтех сегментът по самото си предназначение е изцяло дигитален.
"От чисто здравна гледна точка бизнес моделът и комуникацията с клиенти не пострадаха по време на първия локдаун. Това, което направи впечатление през пролетта е, че компаниите, които успяха да обезпечат моделите си и се стабилизираха по-бързо от планираното, дадоха знак на банковата индустрия да помисли за по-обширна и по-скоростна колаборация", посочи банкерът.
По думите на Сергей Пантелеев българската финтех индустрия е най-напредналата спрямо съседните страни с над 100 финтех компании и за това има четири причини.
"Първо, от историческа гледна точка в България са положени доста добри технологични основи още от времето на СИВ, като тези технологии не са новост за финансовия сектор, тъй като са се прилагали през 60-те години на миналия век. На второ място, страната ни успя да привлече инвеститорски и предприемачески интерес като технологичен хъб", отбеляза той.
Като трета и четвърта причина Пантелеев посочи благоприятното географско положение на страната ни, както и квалификацията и уменията на кадрите.
Сергей Пантелеев е на мнение, че за да може българската финтех индустрията да достигне западноевропейските си конкуренти, банковите регулатори в България трябва да намалят своята взискателност относно платформите за алтернативно финансиране и вместо това да наблегнат върху механизмите за сътрудничество.
Какви са прогнозите и тенденциите за бъдещото развитие ва финтех сектора? Какъв е делът на финтех индустрията в БВП? Как дигиталните небанкови финансови институции ще помогнат за по-бързото възстановяване на икономиката?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да видите тук.