Строителната индустрия е най-голямата световна индустрия, допринасяща за 13 % от световния Брутен вътрешен продукт. Този процент достига 20 %, когато добавим свързаните сектори като например недвижимите имоти.
Същевременно строителството и самите сгради след построяването им допринасят за:
36% от световните емисии на въглероден диоксид;
1/6 от замърсяването на въздуха;
30% от световните отпадъци.
Според Световната банка глобалният пазар на недвижими имоти е на стойност USD 217 трилиона, като 75 % от този пазар са жилищните имоти. Годишният оборот от транзакции с недвижими имоти е в огромни обеми. Така например за 2015 г. е възлязъл на USD 900 милиарда.
Тези тенденции ще стават още по-колосални. До 2050 г. населението на Земята ще се удвои и 70 % от хората ще живеят в градове. В момента всеки месец се построяват толкова сгради в света, колкото един нов град Ню Йорк. Към момента 73 % от ежедневният трафик в задръстванията е от хора, които отиват и се връщат от работа, като всеки ден 3,5 милиарда души се движат към и от работните си места. Всичко това допринася за изключителното замърсяване на въздуха. Днес 1/3 от всички смъртни случаи са предизвикани от болести, свързани със замърсения въздух.
Представете си какво ще се случи в градовете при удвояване на населението на Земята!
Една значителна част от решението на всички тези проблеми е чрез PropTech – технологичните решения за строителната индустрия и сектора на недвижимите имоти.
Неслучайно PropTech е един от петте технологични сектора, които привличат най-много инвестиции в Европа според European Tech Scaleup Report 2018. За периода 2010 – 2020 г. са инвестирани USD 92.4 милиарда в 11 200 PropTech компании по света.
България има поне 103 PropTech решения, които ние от PropTech Bulgaria, установихме, познаваме и анализираме в ежегодните доклади BULGARIA: PropTech Mapping Report.
PropTech Romania докладва за над 100 PropTech решения, създадени в Румъния. Като добавим Чехия с 50 решения и Словакия със 117, сумата става впечатляваща!
Сумарната цифра на PropTech решенията в Югоизточна Европа става над 370 технолочни компании. Цифрата е близка до тази в Германия - 342, която е един от световните PropTech центрове.
Ето защо времето да позиционираме региона на Европейската PropTech карта е дошло.
Именно затова PropTech Bulgaria 2020 | The SEE Conference е вече тук!
Какви са световните тенденции в строителната индустрия и сектора на недвижимите имоти?
Кои са технологиите, които ще причинят цялостната промяна в този икономически и индустриален сектор?
Какви са най-мащабните опции за международно външно финансиране на PropTech стартап и скейлап компании?
Как да подобрим разумното използване на ресурсите, с които живеем, така че строителството и недвижимите имоти не само да намалят отрицателния си ефект върху околната среда, но и да имат положителен принос? Как става това?
Как дигиталните технологии и систематичното мислене водят от иновации в тези два сектора, които са едни от най-ниско дигитализираните в света?
“Бъдещето е вече тук. Просто е неравномерно разпределено.”, каза още през 2003 г. за The Economist Уилъм Гибсън.
Какво е бъдещето на България и юго-източна Европа в PropTech?
Ако се интересувате от тези въпроси, вашето време и място е
PropTech Bulgaria 2020 | The SEE Conference на 4-5 ноември 2020 г.
40+ световни PropTech експерти от
15+ държави с доминиращото присъствие на Великобритания
5 държави съорганизатори: България, Великобритания, Румъния, Чехия, Словакия
30+ теми в Конференцията
10+ Hot Topic Ateliers как да влезете на PropTech пазара в Австрия, Великобритания, Германия, България, Румъния, Чехия, Словакия …
2 уъркшопа по иновации в строителството и недвижимите имоти под ръковоството на световните тренери Peter Guendling (Германия) и Elvin Box (Великобритания).
Всичко това само в два дни!
PropTech Bulgaria 2020 | The SEE Conference се инициира от PropTech Bulgaria и се съорганизира от Британско посолство в България, Science & Innovation Network, PropTech Bulgaria, Czech & Slovak PropTech Association, PropTech Slovakia, PropTech Romania и български проптех компании.
Вижте повече тук.