Българският финтех секторт може да се възползва максимално много от ситуацията около Wirecard, за да предостави продуктите си на европейския пазар. Подобни компании вече има в нашата страна. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Любомир Тулев, експерт по киберсигурност в "Булпрос".
“Финтех секторът у нас се развива доста бързо, но трябва да бъдат правени умерени крачки”, смята той и посочи, че ситуацията с Wirecard показва, че никой не е защитен, а големите губещи от нея ще са крайните клиенти и икономиката на Германия.
Тулев е на мнение, че приложението е доста иновативно с разплащанията и даде пример с продукцията, която предоставя българската компания iCard.
“Ernst & Young, която е одитирала Wirecard, е одитор на едни от най-големите компании в света. Случващото се в момента ни кара да си задаваме въпроси свършили ли са си работата, какво прави одитът и за какво ни е”, риторично попита финансовият анализатор Красимир Атанасов.
Той е категоричен, че финансовите надзорни органи в Германия не са на страната на инвеститорите и смята, че ще има последствия и за одиторската фирма Ernst & Young.
Анализаторът отбеляза, че вече има съмнения относно работата на дружеството в останалите международни гиганти, с които е ангажирано. И посочи, че липсата е за много пари – 1,9 млрд. евро, и допълни, че този фалит е повторение на случая Enron.
По думите му оправданието, че са дадени фалшиви документи не е сериозен.
Друга тема, на която Тулев се спря, е оттеглянето на рекламодатели от Facebook. Той обясни, че мярката цели да принуди социалната мрежа да премахва максимално бързо вредно съдържание.
По думите на експерта шансовете са на страната на YouTube в надпреварата с TikTok. Защо това е така - вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.