Трябва да повишим фокуса върху киберхигиената си и да дадем възможност за дистанционни идентификации, електронно и цифрово плащане, инвестиране в специализиран софтуер и системи за мониторинг, актуализиране на оценките на риска, споделяне на добри практики, анализ на въздействието от пандемията и засилване комуникацията между държавния и частния сектор. Това препоръча в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването "В развитие" Николай Алдимиров, председател на управителния съвет на Центъра за превенция и противодействие на изпирането на пари (ЦППИП).
"Пандемията около коронавируса доведе до безпрецедентни предизвикателства и икономически катаклизми. Наред с това се появиха нови заплахи и уязвимости. Мерките за ограничаването на коронавируса показват влияние върху светлата и сенчестата част от икономиката. Това няма как да не доведе до промяна в поведението на престъпниците, които преминаха към друг тип незаконно поведение", коментира той.
По думите на експерта измамите в частта на киберпрестъпността са доста разпространени и сред тях открои неправомерното използване ни държавните средства и международна финансова помощ, както и телефонните измами, които според него остават все така водещи сред по-възрастните хора.
Алдимиров информира, че най-новите измами са свързани с фишинг атаки и злоупотреби с благотворителни дарения, предназначение за борбата с пандемията.
"Безработицата също се отразява на отпускането на кредитите и измамните схеми, свързани с тях", посочи председателят на ръководството на Центъра за превенция и противодействие на изпирането на пари.
От анализа на Николай Алдимиров стана ясно, че промяната в политическата и икономическата активност затрудни държавните и частните организации.
„Нормативната база беше адекватна преди коронавируса. Създадените към момента регулации не са предвидили новия тип отношения, а това затруднява идентификацията на клиента", е мнението на специалиста.
Целия разговор вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" вижте тук.