IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Новата компания на основателя на Oculus достигна оценка от над 1 млрд. долара

Стартъпът Anduril разработва софтуер за виртуално опазване на границите

14:44 | 12.09.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Две години, след като напусна Oculus на Facebook, за да създаде своя компания, изграждаща виртуална стена на южната граница, Палмър Лъки се готви за голям удар. Новото му начинание Anduril Industries е оценено на повече от 1 млрд. долара в рамките на нов кръг на финансиране, твърдят източници на CNBC, запознати с въпроса.

Компанията е набрала капитал от Andreessen Horowitz, посочват източниците, пожелали да останат анонимни, тъй като въпросът е конфиденциален. Технологията за граничен контрол на Anduril включва кули с камери и инфрачервени сензори, които използват изкуствен интелект, за да следят за движение. Тя вече е приложена в Тексас и Южна Калифорния.

Представители на Anduril и Andreessen Horowitz не са отговорили на запитванията за коментар по въпроса.

Докато Anduril се разраства, тя разчита на ДНК-то на Facebook. Марк Андресен, съосновател на Andressen Horowitz, е в борда на директорите на социалната мрежа заедно с Питър Тийл, чийто Founders Fund преди време инвестира в Anduril.

Лъки създава компанията, след като е уволнен от Facebook през 2016 г. заради проблеми около политическата му дейност и финансовата подкрепа за крайно десни групи и интернет тролове.

Facebook придоби Oculus през 2014 г. за 2 млрд. долара. Компанията произвежда очила за виртуална реалност, а сред нейните инвеститори е именно Andreessen Horowitz.

Лъки се насочва към пазар, на който се бори за договори, от каквито се отказват част от най-големите играчи от Силициевата долина. Миналата година Google заяви, че няма да поднови договора си с Пентагона, наречен Project Maven, след като няколко хиляди служители на компанията подписаха петиция, която призовава главния изпълнителен директор Сундар Пичай да държи Google извън „бизнеса на войната“, а десетки хора излязоха на протест. Междувременно служителите на Salesforce протестираха срещу договор на компанията за продажбата на софтуер на американските гранични власти. Служители на Microsoft пък се обявиха срещу сделка с военните за предоставянето на очила за добавена реалност.

Лъки, заедно с инвеститорите в Anduril Тийл и Джо Съндейл, критикува Google за отказа от работа с американското правителство.

От своя страна Anduril се описва като компания, която „изобретява и изгражда технология за опазване на Америка и нейните интереси“.

Вижте още технологични новини във видеото на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:42 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още