Китайската компания ZTE отвори лаборатория за киберсигурност в Брюксел днес, с цел да засили прозрачността си. Това се случва четири месеца, след като по-големият ѝ конкурент в сферата на телекомуникационното оборудване Huawei направи същото, за да отслаби опасенията, че се занимава с шпионаж, предава Ройтерс.
Китайските доставчици на подобен тип оборудване са критикувани от Съединените щати и част от техните съюзници, които вярват, че технологиите им могат да бъдат използвани от Пекин за шпионаж на потребителите през 5G мрежите, изграждани по света.
Huawei, най-големият производител на телекомуникационно оборудване в света, попадна в черния списък на американското правителство, което означава, че щатските компании се нуждаят от специално разрешение, което е малко вероятно да получат, за да изнасят продукти към китайската компания.
Huawei отрича обвиненията на САЩ.
ZTE, която не е в черния списък, твърди, че новата ѝ лаборатория за киберсигурност ще позволи на потребители, регулатори и други ключови играчи да разглеждат нейния код и документите ѝ, както и да стават свидетели на тестове на софтуера ѝ при хакерски атаки.
"Сигурността на ИКТ индустрията не може да бъде опазена от един единствен доставчик или от един телекомуникационен оператор. ZTE иска да играе важна роля, допринасяйки за сигурността на индустрията“, посочва главният изпълнителен директор на компанията Джун Хун.
ZTE едва не излезе от бизнеса миналата година, когато американски доставчици получиха забрана да ѝ доставят компоненти, защото е нарушила санкциите на САЩ срещу Иран. Забраната беше вдигната през юни 2018 г., след като компанията плати 1 млрд. долара глоба.
ZTE има подобни лаборатории за киберсигурност в Китай и Италия.