Френският енергиен гигант Total заяви, че използваният от компанията суперкомпютър, смятан за най-мощната подобна машина в сектора, ще даде възможност на геолозите да локализират много по-бързо, по-евтино и по-ефективно петролните находища, съобщава Ройтерс.
Компютърът Pangea III, създаден от IBM, ще помогне за обработката на сложни сеизмични данни при търсенето на въглеводороди 10 пъти по-бързо в сравнение с досегашните изчислителни методи, посочват от Total.
Изчислителната мощност на Pangea III е увеличена до 31,7 петафлопа (мярка за производителността на компютрите – бел.ред.) от 6,7 петафлопа през 2016 г. и от 2,3 петафлопа през 2013 г. Според Total това се равнява на съвместната работа на 170 хил. лаптопа.
Компютърът се нарежда на първо място сред супермашините в петролната и газова индустрия и на 11-о място в глобален мащаб, посочва сайтът TOP500 table, който съставя класации на най-мощните компютри два пъти в годината.
Суперкомпютърът на италианската енергийна компания Eni HPC4 е класиран под номер 17 в глобалното подреждане.
Петролните и газови дружества, заедно с други индустриални групи, все повече започват да разчитат на мощните изчислителни машини за по-бързото обработване на сложните данни. Това им позволява да намалят разходите, като същевременно увеличат производителността и успеваемостта на своите проекти.
Total не посочва сумата, която е инвестирала в новия суперкомпютър.
Вицепрезидентът на звеното за проучвания към френското дружество Кевин Маклахън заяви пред Ройтерс, че 80% от времето на Pangea III ще бъде посветено на сеизмичните изображения.
„Можем да правим нещата много по-бързо“, споделя Маклахън и добавя: „Разработваме усъвършенствани алгоритми, с които да получим много по-добри изображения на подземното пространство в тези сложни области, и Pangea III ни позволява да го направим 10 пъти по-бързо в сравнение с преди“.
Според Total новите алгоритми могат да обработват огромни количества данни много по-прецизно и с по-висока резолюция.
Това би спомогнало също така за по-надеждното намиране на по-големи количества въглеводороди под земята при наличие на солни пластове, като в Бразилия, Мексиканския залив, Ангола и Източното Средиземноморие.