Десетки хиляди протестиращи се събраха по улиците на Германия през уикенда, за да се опълчат на новия закон за защита на авторското право в Европейския съюз (ЕС), който се очаква да бъде приет тази седмица, пише CNBC.
Протестиращите, носещи слогана „Save your Internet”, се опасяват, че новата директива за авторското право в ЕС, която има за цел да модернизира регулацията в дигиталната ера, може да доведе до онлайн цензура и ограничаване свободата на словото.
Германски медии писаха, че 40 хил. души са се включили в протеста срещу закона в Мюнхен тази събота. Други са се събрали в Хамбург, Дюселдорф и Берлин.
Гласуването на финалния текст от директивата е планирано за този вторник.
Новите правила имат за цел да защитят авторите, издателите и медиите, като наложат ограничения на големите технологични компании, които разпространяват тяхното съдържание. Едно от спорните предложения ще даде на медиите възможността да преговарят за лицензи с платформи като Google News, така че последните да могат да публикуват техни статии.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер преди време заяви, че правилата ще осигурят „честно заплащане“ за работата на журналистите, издателите и авторите.
Друга спорна точка от директивата изисква платформи като YouTube да премахват незаконно съдържание чрез автоматизирани филтри. Критиците се опасяват, че тези филтри ще се намесят в свободата на словото и ще дадат на технологичните компании прекалено голям контрол над съдържанието.
Технологични играчи като Google и Twitter лобират агресивно срещу закона. Те твърдят, че промените ще засегнат по-малките онлайн медии и ще ограничат свободата на информация онлайн.
Над 5 млн. души са се включили в петиция срещу закона на сайта Change.org, тъй като смятат, че промените излагат свободата в интернет „на опасност“.