Изкуственият интелект все повече ще лишава хората от тяхната критичност, която биха имали при личен подбор на информацията. В един момент ще се стигне до етап на вземане на решения от него, защото ние все повече отдаваме от нашата емоционалност и чувствителност и ги губим, понасяйки негативите на технологичното бъдеще.
Такава е представата за нашия бъдещ свят, описана от Мариана Тодорова, доктор по футурология и главен асистент в Института за изследване на обществата и знанието в БАН, председател на „Милениум проджект”- тинк танк, за България, класиран на шесто място в света по иновативност и нови идеи.
Тази картина на света с изкуствен интелект тя представи в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
“Футурологията е не само наука за бъдещето на света, а и науката, която работи върху моделите му за развитие. Тя се опитва да обяснява процесите в света на бъдещето. В бъдеще ние ще живеем в един все по-технологизиран свят. И това ще е така до момента, в който решим, че това ни дехуманизира и отдалечава от нашата човешка природа и решим да изберем друга посока. Но в следващите 20 до 50 години ние ще живеем в свят, доминиран от технологиите, в който ние ще ползваме техните преимущества, но вероятно ще изпитаме и техните негативи”, прогнозира Тодорова.
Тя е категорична, че светът ще е и по-технологичен и по-технологизиран.
“Когато се опитваме да очертаем няколко големи трендове, идващи към нас от бъдещето в настоящето, можем да говорим в няколко посоки. Това със сигурност ще бъде изкуственият интелект, първоначално този, на който вече сме свидетели – ограничения или първичния, а в следващите 30 години ще се появи генералният, общият и супер изкуственият интелект, този, който ще е равностоен на нас или ще ни превъзхожда, това е виртуалната и смесена реалност, напредъкът в медицината, възможността ние да удължим неколокократно живота си и да вървим към безсмъртие", убедена е Мариана Тодорова.
Сред другите трендове на бъдещето докторът по футурология посочи, че към нещата ще се прибави определението "умен" – бъдещето на умните автомобили, умните градове.
"Умните градове ще са управлявани от изкуствен интелект, който ще определя какви ще са фасадите на сградите. Те ще са изработени от 4D-принтер, а разликата от 3D-принтера и 4D-принтираните тъкани и материи е в това, че материята може да променя характеристиките си. Ако през лятото стената е бяла, за да не поема повече топлина, през зимата ще е черна, за да поема повече топлина. Ще се подава информация до хората, които са в домовете си, в офисите си, в сградата, за да се пести енергия, разбира се сградите ще са снабдени със соларни и вятърни панели", така че до голяма степен сградите ще са независими енергийно, технологии за рециклиране на боклука ще захранват електроцентралите", смята Тодорова.
Според нея умният град ще е "една автономна, независима, самостоятелно функционираща единица, в която всичко функционира ефективно и максимално целесъобразно, ориентирана към екологията".
По повод мотивацията на учените да създават изкуствен интелект, Тодорова уточни, че има поне три вида изкуствен интелект.
"Ограниченият, тесният, първичният изкуствен интелект е ограничен в изпълнението на една, две, три задачи, според това, което му е зададено, но той няма съзнание. Има робот-лекар изкуствен интелект, който може да поставя диагнози за по-тривиални заболявания. В правната система също има изкуствен интелект за решаване на по-елементарни казуси. Такъв изкуствен интелект ще ни е личен асистент, ще извършва някои наши рутинни дейности, ще подава автобиография, когато кандидатстваме за работа, ще пазарува, ще търси в интернет пространството информацията, която ни интересува и ще я селектира според профила ни", убедена е Мариана Тодорова.
Докторът по футурология съобщи, че такъв тесен изкуствен интелект вече функционира – Google може да определи диагнозата биполярно разстройство според поведението на потребителя в мрежата, по търсенето.
“Дори някой да не знае, че има такъв психологически проблем, Google и опериращите зад него знаят и могат не само да предупреждават, но и да подават насочваща информация за определен трафик на фармацевтичната индустрия, информира тя, но напомни, че живеем в ерата на свръх информацията и хората се затварят все повече в определени теми, които ги интересуват, а социалните медии, в зависимост от нашия интерес, ни заливат с определена информация и теми.
Д-р Тодорова е категорична, че това доста ни лишава от критичното мислене.
“Можем да кажем това за медиите, както и за социалните мрежи, които ползват изкуствен интелект за писане на тривиални информативни статии”, даде пример тя и добави, че в бъдеще учебното съдържание, поднесено от изкуствен интелект, ще дехуманизира някои професии като журналистика, медицина, които ще се изпълняват от тесен изкуствен интелект.
Гледайте целия разговор във видео материала.
преди 5 години днес очевидно е деня на "експерта" ... моля ви се, има хора дето се занимават с подобни неща, и е обида към тях да слушат такива .... технологизиран изказвания за които плащаме с нашите данъци .... ей Дянката беше прав за БАН! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Неее, туй се отнася само за търтеите в БАН ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар