Търговската война между двете най-големи икономики в света вероятно ще се развие в спор за права върху интелектуална собственост през следващите месеци, коментира пред CNBC анализаторът Боб Паркър от Quilvest Wealth Management.
По думите му Apple ще понесе тежестта от всяко по-нататъшно въздействие.
Продължаващият дълго спор между САЩ и Китай повлия негативно на капиталовите пазари през последните месеци, а през декември видяхме големи разпродажби, на фона на засилващите се притеснения за потенциално икономическо забавяне.
Президентите на САЩ и Китай – Доналд Тръмп и Си Дзинпин, обявиха 90-дневен период на спокойствие по отношение на действията, които предприемат страните една срещу друга, като той започна в началото на месеца. Но външни наблюдатели остават силно скептични за шансовете Вашингтон и Пекин да постигнат споразумение в този времеви период.
„Има голяма вероятност дебатите за търговските мита да се успокоят, но споровете за правата върху интелектуална собственост и киберсигурност вероятно ще ескалират“, коментира още Паркър. „Смятам, че това ще бъде големият проблем през първата половина на следващата година“.
Разпродажбите от последните седмици насочиха Wall Street към най-голямата загуба за декември от Голямата депресия. Всичко това се случва на фона на влошаващата се икономическа прогноза.
Amazon, Netflix, Alphabet и Apple водеха ръстовете в технологичния индекс Nasdaq при бичия пазар. Но бенчмаркът записа спад от 20% от рекорда, който достигна в края на август.
Книжата на Apple са понижили с 32% цената си от последния си връх, а тези на Amazon – с 29% от техния. По време на пиковите им периоди и двете компании имаха по над 1 трлн. долара пазарна капитализация.
Ситуацията за Apple се влоши още повече заради съдебния ѝ спор с производителя на чипове Qualcomm. Патентната битка доведе до втора забрана за продажбата на телефоните с марката iPhone – първо в Китай, а сега и в Германия. Безспорно това предизвика опасенията на инвеститорите доколко Apple ще носи последствията от търговските битки между САЩ и Китай.
„По мое мнение Apple всъщност е най-чувствителната към конфликта между САЩ и Китай компания“, коментира Паркър. По думите му тя предлага американски технологии, но продуктите ѝ се правят в китайски фабрики от тайванска компания, което я прави особено уязвима от търговския конфликт.