Китайската технологична компания ZTE се съгласи да плати до 1,2 млрд. долара за нарушаване на американските закони, които забраняват продажбата на американски технологии на Иран. С това споразумение се стига до края на продължилата една година сага, свързана с несигурността на ZTE дали ще може да продължи да прави бизнес в най-голямата икономика в света. Акциите на компанията повишиха стойността си в резултат от новините, предава Bloomberg.
Споразумението с американското правителство означава, че компанията ще плати 892 млн. долара глоба и ще трябва да даде допълнителни 300 млн. долара като наказание, ако наруши условията на споразумението.
Това е най-голямата криминална глоба, наложена от Министерството на правосъдието във връзка с контрола на износа и санкциите. Акциите на ZTE повишиха цената си със 7,4% в рамките на ранната търговия в Хонконг.
Министерството на търговията блокира износа на ZTE от САЩ през март 2016 г. по обвинение, че компанията е препродала американски стоки на Иран. Китайската компания продава смартфони и мрежово оборудване в Европа и Азия и купува компоненти от американски фирми като Qualcomm и Micron Technology.
"ZTE отстрани голяма потенциална заплаха за бизнеса си на сравнително разумна цена, а това е добра новина за нея“, коментира Питър Лиу, анализатор в консултантската компания Gartner. “ZTE може да оперира внимателно на чувствителни пазари като Иран, Ирак, Северна Корея и някои африкански държави в бъдеще, но това ще има ограничено влияние върху цялостния ѝ бизнес, тъй като компанията се опитва да насочи фокуса си кум развитите пазари с по-високи маржове“.
ZTE, която е най-големият китайски производител на мрежово оборудване след Huawei Technologies, отчете нетна загуба от 2,36 млрд. юана (342 млн. долара) за 2016 г., след като направи постъпки в опит да сключи споразумение с американските власти. Тя прогнозира между 10 и 20% скок на оперативните си приходи за това тримесечие благодарение на телекомуникационните оператори, които увеличават разходите си.
Повече новини за технологии можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.