Siemens създава отделно бизнес звено за разработване на иновативни технологии, което стартира работа на 1 октомври тази година. То ще носи името next47, което е вдъхновено от годината на основаването на Siemens – 1847, съобщават от компанията.
Siemens ще обедини досегашните си стартъп дейности в next47, като новото звено ще разполага с 1 млрд. евро в рамките на първите си пет години. Начело на него ще застане главният директор „Иновации“ в Siemens Зигфрид Русвурм.
Обединяването на досегашните стартъп дейности на Siemens в next47 ще позволи на компанията да съчетае най-доброто от двата свята - бързината и независимостта с глобалната база от потребители, дългогодишния опит, доверие и финансова стабилност. Новото звено ще разполага с 1 милиард евро в първите 5 години и ще бъде ръководено от Зигфрид Русвурм, главен директор „Иновации” в Siemens.
Подразделението ще получи необходимата му самостоятелност, но ще може да се възползва от предимствата, които Siemens предлага. То ще има офиси в Бъркли, Шанхай и Мюнхен. От тези три локации ще се управляват всички региони на света.
Планира се next47 да надгради вече съществуващите стартъп дейности на Siemens. Звеното ще бъде отворено за служители на компанията и за външни служители и фирми, които имат желание да се развиват в стратегическите за подразделението области.
"Новото ни звено ще следва стратегията на Siemens за внедряване на иновативни идеи и в нашите основни сфери – електрификация, автоматизация и дигитализация“, коментира Зигфрид Русвурм.
Първият мащабен проект на next47 е свързан със споразумението с Airbus от април тази година и е за електрификацията в авиацията.
Двете компании имат за цел до 2020 г. да демонстрират техническата приложимост на хибридни/електрически задвижващи системи за малки и средно големи пътнически самолети.
Сред важните иновативни сфери за новото бизнес звено се нареждат изкуственият интелект, автономните машини, децентрализираната електрификация и свързаната мобилност. Новото поделение ще се занимава и с т.нар. блокчейн приложения, проектирани да направят преноса на данни в области като индустрията и търговията на енергия по-сигурен и по-лесен.
Сътрудничеството на Siemens със стартъпи започва още в края на 90-те години. През последните 20 години компанията е инвестирала над 800 млн. евро в около 180 стартиращи фирми.