IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китайски учени разработват слънчеви батерии за дъждовно време

Специалистите разчитат на изключителните свойства на графена

14:36 | 10.04.16 г. 1
<p>
	<em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: архив, Ройтерс

В наши дни хората все повече разчитат на слънчева енергия. Напредъкът в технологиите позволява слънчевите батерии да стават по-ефикасни и достъпни. Големият им недостатък обаче остава невъзможността да произвеждат енергия, когато вали.

Това може да се промени благодарение на китайски специалисти, които предлагат нов подход за разработването на слънчеви батерии, подходящи както за слънчеви, така и за дъждовни дни. Съществена роля в процеса играе материалът-чудо графен, съобщи "Сайънс дейли".

За да преобразува слънчева енергия в електричество, екип от специалисти от два китайски университета е разработил високоефективна цветочувствителна слънчева клетка. За да се генерира енергия от дъжд, учените са покрили клетката с тънък слой графен. 

Графенът е двуизмерна форма на въглерода. Заради изключителните му свойства е наричан материал-чудо. Сред тях е неговата проводимост. Графенът е богат на електрони, които се движат свободно в целия слой (делокализирани). Във воден разтвор той може да свърже с тях положително заредени йони.

Този феномен е вдъхновил китайските специалисти под ръководството на Цюнвей Тан да използват графенови електроди, за да получат енергия от дъжд, информира БТА.

Дъждовните капки не са чиста вода, което би направило процеса невъзможен. Те съдържат соли, разлагащи се на положителни и отрицателни йони. Положително заредените йони, сред които натриеви, калциеви и амониеви, могат да се свържат с графеновата повърхност.

В точката на контакт между дъждовната капка и графена водата се обогатява с положителни йони, а графенът с делокализирани електрони. Това води до образуването на двоен слой от електрони и положително заредени йони - характеристика, известна като псевдокондензатор.

Разликата в потенциала, свързан с това явление, е достатъчна за получаване на напрежение и ток.

Специалистите са потвърдили теорията си в лабораторни тестове. Учените смятат, че с по-нататъшно усъвършенстване, процесът може да стане достатъчно ефикасен за разработването на слънчеви батерии, които генерират електричество, независимо от климатичните условия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:26 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
michaelis12
преди 8 години
Китайски учени разработват слънчеви батерии за дъждовно време ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------смяятай батко какво понятие има "китайски учени" нали всичко "измислял запада" начело със Сашш и китайците били б.унаци живеели в хралупи и карали на ориз .... били само "работилница" на запада ?!?. Кога ли при нас ше "блесне българския научен гении" като DutyFree, khao, и останалите русофобни г.лупендери да открие такова нешо .... нешо да получат "Нoбелованаграда по физика" ?!? .... Отговова е -> ми нивга, това го могат само тея в страната на диктатора ..... :))История графенаhttps://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B5%D0%BD%D0%B0.........................За исследования свойств графена Андрей Гейм и Константин Новослов получили Нобелевскую премию по физике за 2010 год[12]..........................
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още