IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Над 50% от онлайн купувачите в България влизат в мрежата чрез смартфон

Мнозинството от интернет потребителите у нас не познават платените онлайн услуги, показва проучване на Pazaruvaj.com

12:59 | 27.04.15 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Над 50% от онлайн купувачите в България използват интернет чрез смартфон, показва проучване на платформата за сравнение на цени и продукти Pazaruvaj.com, проведено в България, Румъния и Унгария. Онлайн допитването разкрива, че най-често използваното устройство за интернет е лаптопът, следван от смартфона, настолния компютър и таблета. 

Проучването разкрива, че като основни причини да предпочетат пазаруването в интернет пред стандартния тип пазаруване потребителите посочват възможността да сравнят различните оферти на основата на различни параметри, избягването на опашки и по-ниските цени. Макар и по-рядко, анкетираните посочват също възможността да се възползват веднага от актуални промоции и отстъпки, по-големия избор и удобството да не се ходи до магазина.

Изследването разглежда и причините за отказ от пазаруване онлайн. Най-често потребителите посочват, че не желаят да плащат през интернет и да дават личните си данни, както и че биха искали първо да пробват продукта или да го получат незабавно.

Според изследването най-предпочитаният начин за доставка от страна на онлайн потребителите е с куриер до дома (80%) или на работното място (70%), а около 30% от анкетираните са заявили, че приемат и традиционната доставка по пощата. Едва един на всеки пет души (18%) предпочита възможността за лично получаване на пратката в магазина.

По отношение на възможностите за плащане мнозинството от онлайн купувачите в България предпочитат плащането в брой – с наложен платеж при получаване на пратката от куриера (85%) или на място в магазина (35%). Около 30% от потребителите приемат електронните решения за плащане, като привържениците на плащането с банкова карта онлайн и при получаване на закупената стока са приблизително по равно. Най-малко – около 15%, са потребителите, които биха платили по банков превод. Сумата от процентите е по-голяма от 100%, защото респондентите дават повече от един отговор.

Българите са добре запознати със сайтовете на чуждестранните уеб магазини, показва още изследването. Над 50% от анкетираните заявяват, че са пазарували веднъж или повече пъти от чуждестранни магазини, а близо 40% споделят, че познават такива сайтове, но още не са ги ползвали. Едва 10% от респондентите признават, че не познават чуждестранни сайтове за пазаруване. Най-популярни сред родните онлайн купувачи са Ebay.com и Alibaba.com, следвани от Amazon.com и TinyDeal.com.

„Анкетата ни показва, че мнозинството от българските онлайн потребителите ползват интернет ежедневно и разполагат с две или повече устройства за връзка с мрежата. Над 70% от всички купувачи разполагат с лаптоп, а собствениците на смартфон са над половината от анкетираните. Тези данни ни дават основание да смятаме, че дигиталната търговия в България ще продължи да нараства и да се развива с бързи темпове през следващите няколко години“, каза Елена Гeлеменова, мениджър на pazaruvaj.com за България.

Проучването показва още, че преобладаващият брой потребители в България не използват платени онлайн услуги. Най-непопулярни са музикалните онлайн услуги, които се ползват от едва 4% от купувачите. Около 10% от всички анкетирани ползват платени онлайн телевизионни услуги. Приблизително същият е и процентът на потребителите, които си плащат, за да гледат филми и сериали онлайн. Близо 8% от респондентите споделят, че са се възползвали от други платени приложения. Най-популярни сред българските потребители са облачните хранилища за съхранение на данни (30%) и торент сайтовете за сваляне и споделяне на файлове (25%).

Проучването е изготвено по поръчка на Pazaruvaj.com от унгарската компания за проучвания GKI Digital през февруари 2015 г. Реализирано е чрез онлайн анкета сред 700 български граждани. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:11 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още