До 2020 година ще има електронни учебници по всички предмети, гласи стратегия за внедряване на информационните технологии в образованието за периода 20014 – 2020 година. Сред дългосрочните мерки в стратегията са и виртуалните класни стаи и лаборатории, както и автоматизация на оценката за качеството на образованието, както и открит достъп до образователните и научните ресурси.
Преди това обаче, до 2015 година, в образователните и научните институции ще бъде изградена безжична WiFi инфраструктура. По този начин ще се стимулира използването на мобилни устройства.
В текстовете, публикувани за обществено обсъждане, е записано още, че до края на следващата година трябва да бъде изграден образователен портал и електронни помагала по всички природо-математически науки.
Заложени са и краткосрочни мерки в стратегията, които да бъдат изпълнени през тази и следващата година, например, да бъде създадена нормативна база за цифрово учебно съдържание, както и пилотно внедряване на интегрирани управленски системи в училища и университети.
Целта на тези мерки са по-ефективни публични разходи за образование и насърчаване на частните инвестиции. Друга цел е бъде създадена и благоприятна среда, която да осигури качествено образование и ефективна наука.
Анализът на ситуацията по отношение на новите технологии в науката показва значително изоставане. На един компютър се падат по 11 ученици (статистиката обхваща учениците от 11 и 12 клас). За сравнение в ЕС на един компютър сядат средно по четирима ученици от последните класове.
Материалната база е остаряла, но въпреки това се вижда желанието на учителите да участват в курсове за подобряване на квалификацията в областта на новите технологии – 43% от учителите участват в такова обучение. Това е малко над средното в ЕС, където 42% от учителите се записват в курсове за подобряване на уменията в областта на информационните технологии.
Според авторите на стратегията това е показател, че при една съвременна материална база и модерна комуникационна среда страната ни успешно може да се мери с най-добрите европейски практики.
Усилия са необходими особено предвид лошата демографска ситуация в страната, се казва още в анализа. България е с едно от най-бързо застаряващите населения в Европа, а специално в сферата на образованието средната възраст на учителите и преподавателите е висока. Постоянно намалява броят на младите хора, които искат да преподават и това затруднява прилагането на иновации и реформи.
Налице е и липсата на мотивация сред учителите, които не успяват да се адаптират към новите реалности, а, от друга страна, учащите пък не осъзнават образованието като ценност. Налице е разрив между поколенията, остава и традиционният проблем за българското образование, свързан с липсата на критичното и аналитично мислене.
преди 10 години Високото плащане е следствие на усилния, качествен и производителен труд а не обратното.Все пак да не забравяме че все още повечето българи са рожби/продукт на българо-съветската дружба. В онова време имитацията на работа беше издигната на най-висок пиедестал пък заплатката си вървеше каквото и да става. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И какво предлагаш? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ниското заплащане е проблем не само сред учителите. Не знам, кога Бай *** ще се научи, че "с трици маймуни не се ловят" - ако изобщо може да го проумее Бай ти *** т'ва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Оле Мале! Как им не омръзна. И като имат електронни учебници, все едно няма да пише същите глупости вътре. Щяло да има Wi Fi. Ми то вече да има Wi Fi е като да има тоалетна да ме прощавате, нужна ли е стратегия за тоалетни? Един рутер е 50 лева. За 500 лева цялото училище ще светне в Wi Fi. Проблемът тук е в ниското заплащане и респ в ниското качество на учителите както и в това, че практически нямат никакви инструменти за налагане на дисциплина в училище. Децата си правят каквото си искат , учителя може само да реве на умряло "Мъ нидейти тъка сига!"Ето това са двата проблема сериозни отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Поредната "умна" идея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години По-скоро през 3020 г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар