IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Божков: Държавата трябва да даде пари за местата без цифров сигнал

Вариант е да се отпуснат средства на мултиплекс операторите да разширят сигнала си или да се инвестира в купуване на сателитни чинии

11:17 | 01.10.13 г. 1
<p>
	Снимка: <em>stock.xchng</em></p>

Снимка: stock.xchng

Единствено със съдействие и пари от държавата може да се реши проблемът на гражданите, които след вчерашното окончателно изключване на аналоговия сигнал останаха в места "в сянка" и без цифров сигнал.

Единият възможен вариант е да се отпуснат средства на мултиплекс операторите, за да разширят сигнала си, а другият е държавата да инвестира в закупуване на сателитни чинии за малките населени места и социално слабите хора, които не попадат в обсега на цифровото покритие.

Това заяви председателят на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Веселин Божков пред bTV в коментар по темата за цифровизацията и останалите без телевизия жители на малките труднодостъпни населени места.

Божков уточни, че още при съставянето на плана за цифровизацията през 2008 г. е било зададено покритие от 95% по население в България. В тази връзка той посочи, че още тогава държавата е трябвало да помисли какво ще прави с останалите 5% от хората.

Александър Кирилов, технически директор на Национално управление "Радио и телевизионни станции", обясни, че е постигнат един своеобразен максимум на покритие на сигнала – повече от първоначалното дори. „Покрили сме 96,2% от територията, при задължение от 95%. В повечето места сме близо до максимума на аналоговото покритие”, обясни той.

Конкретни мерки и решения на казуса от страна на НУРТС за момента не се предвиждат. Кирилов все пак посочи, че списъкът с всички населени места в България и категоризирането им по покритие вече е предоставен на консорциума, който отговаряше за реклмата на цифровизацията и оперира и информационния телефонен номер,

Никола Манчев от дирекция „Съобщения” в Министерството на транспорта заяви, че релефът на България е част от проблема.

Недостатъчно ясна се оказа и рекламната кампания за милиони левове, разясняваща на гражданите какво ще се случи след 30 септември тази година. Според Кирилов разяснителната кампания е акцентирала повече на сет-топ боксовете и телевизорите.

„Отдалечените села трябва да си сложат антени на височина 10 м. Това не е подобрение, защото могат и със старите антени да приемат”, обясни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Държавата и тези дето я представлавят, да се вземат в ръце и да обяснят защо спряха излъчването, когато няма покритие? Щели на глобят от ЕК? Кои са ЕК за да ни казват кога да въведем цифровизацията? А сетих се, "инвеститорите" най-вероятно са също от тази европа и бързат да си усвоят паричките. Да им е честит ЕС на всички останали без ТВ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още