Много от големите енергийни компании инвестират в добива на енергия чрез морските вълни, предаде Bloomberg. Този начин има предимства пред други нисковъглеродни източници като слънцето и вятъра.
На първо място океаните са масивен ресурс и покриват две трети от земната повърхност. Второ – добивът е по-предвидим в сравнение с останалите "зелени" енергоизточници. Трето - повечето централи се намират под водната повърхност и визуалният ефект върху околната среда не съществува.
Поддръжката също е сложна, тъй като може да се осъществи само при подходящи метеорологични условия. Необходимо е да се решат тези проблеми и да се открие начин за транспортиране на енергията до мястото, на което е нужна.
Индустрията все още е в началото на развитието си. Италианската компания Enel е осигурила само едно устройство, което ще произвежда енергия за около 80 жилища. Компаниите в сектора DF и Forto също влагат средства в новата технология. SSE, който е вторият най-голям енергиен доставчик във Великобритания, инвестира средства в Aquamarine Power , производител на т. нар. "мидени" централи. Pelamis пък е компания която произвежда генератори от т. нар. "змийски тип", които плуват по повърхността на океана.
С времето обаче производителите на тези технологии ще правят все повече подобни устройства. Те ги тестват, произвеждат енергия и се развиват, а това с времето ще направи продуктите им по-евтини.
Вижте повече във видеоматериала тук!
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.