В хода на излизането си от борсата американският компютърен производител Dell планира да върне в САЩ голяма част от парите в брой на своите дъщерни дружества.
Около 7,4 млрд. долара най-вече от дъщерни дружества зад граница ще бъдат прехвърлени на компанията-майка, пише в цитирано от The Wall Street Journal известие на концерна до американската Комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC).
Целевата сума на прехвърлянията е 7,4 млрд. долара, възможната граница е 8,1 млрд. долара, посочено е в съобщението.
Базираният в Раунд Рок, Тексас, технологичен гигант обяви във вторник сделка за поглъщане в размер на 24,4 млрд. долара от страна на консорциум, воден от частния инвестиционен фонд Silver Lake Partners.
Към началото на ноември Dell е притежавал 11,3 млрд. долара под формата на пари в брой и краткосрочни инвестиции, повечето от тях в чужбина. Ако парите се върнат обратно в САЩ, Dell трябва да плати корпоративни данъци. Затова тези средства се съхраняват в чуждестранни дъщерни дружества.
Това е стандартна практика в много от големите американски компании и е гореща тема особено в технологичната индустрия, където компании като Microsoft и Cisco Systems притежават няколко милиарда долара в чужбина. Лидери в индустрията, сред които главният изпълнителен директор на Cisco Джон Чеймбърс, от дълго време настояват за намаляване на данъците, което ще позволи на корпорациите да внесат тези пари обратно в САЩ без големи данъчни вземания.
Купувачите на Dell искат да привлекат 13,5 млрд. долара с продажбата на облигации и да заемат още 2 млрд. долара от Microsoft. Основателят и главен изпълнителен директор Майкъл Дел ще допринесе с дела си от 14% и около 750 милиона долара, Silver Lake ще плати 1,4 млрд. долара. Така остават още 3 млрд. долара, които ще бъдат финансирани от касата на самата група.
преди 11 години Ето това е национално-отговорен капиталист. Бори се за компанията и за хората, които е наел до дупка. В БГ, аналогията е бърз фалит и разпродажба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар