Японската електронна индустрия страда дълги години от силната йена, засилената конкуренция от Тайван и Южна Корея и все така вялата световна икономика. Наскоро предизвиканият дипломатически спор с Китай за богата на ресурси островна група допринесе за допълнителни загуби на приходи в бранша. Тази тенденция се доказва сега и от публикуваните днес финансови резултати на Panasonic и Sharp, които продължават да са на загуба.
Намиращият се в процес на преструктуриране японски концерн за потребителска електроника Panasonic все пак отчита оперативна печалба за третото фискално тримесечие. За месеците до края на декември оперативната печалба е в размер на 34,6 млрд. йени (около 279 млн. евро), както поясни в петък компанията в Токио. Година по-рано бе отчетена загуба от 8,1 млрд. йени.
Заради милиардни отписвания в подразделенията за мобилни телефони и енергетика обаче Panasonic очаква да отчете чиста загуба от 765 млрд. йени – втората най-висока загуба във фирмената история. Освен това подразделението за телевизори продължава да е на загуба. За първите девет месеца на фискалната година нетната загуба тук почти се е удвоила до 623,8 млрд. йени. Приходите от продажби се свиват с 8,8% до 5,4 трлн. йени.
Главният изпълнителен директор Казухико Цуга иска да предприеме радикална трансформация. Той планира да се раздели от скъпи или нерентабилни дивизии и вместо това да разшири бизнеса с инструменти за домакинството и батерии.
Компанията запази прогнозите си за изтичащата на 31-и март фискална година, която е за нетна загуба от 765 милиарда йени (6,2 млрд. евро). Така базираната в Осака компания остава на червена територия след рекордно ниските резултати през предходната година с оглед на кризата в своето подразделение за телевизори и по-високите разходи за преструктуриране.
Не по-добро е финансовото положение и на друг японски концерн от бранша – Sharp. Компанията продължава да е в червената зона. Както обяви пионерът в производството на плоски телевизори в петък, нетната загуба за първите девет месеца на изтичащата в края на март фискална година се е удвоила до 424 млрд. йени (3,4 млрд. евро).
За този слаб резултат „вина“ има подразделението за телевизори, както и високите разходи за преструктуриране. За цялата фискална година Sharp продължава да очаква рекордна загуба – в размер на 450 млрд. йени.
Все пак концернът вижда и светлинка в тунела. В това тримесечие за първи път от пет тримесечия насам е отчетена оперативна печалба – в размер на 2,6 млрд. йени (28,5 млн, долара), спрямо загуба от 24,4 млрд. йени година по-рано.
Според изчисления на организацията JEITA (Japan Electronics and Information Technology Industries Association) японският пазар на потребителска електроника се е свил с около 15 млрд. долара. При това 4 млрд. долара са загубите за по-малко от 10 години. Основният конкурент на Япония е Южна Корея, която „в момента задушава всичко, не само на пазара на смартфони, но и на другите пазари на потребителска електроника“.